Veri Transferinde Işık Hızı!

Genç Okur - Tekno Haber

Muhammed Şansal / Tekno Haber

 

Saniyede terabaytlara ulaşan veri transferi yapabildiğimiz günümüz teknolojilerini geride bırakacak, bilim kurgu filmlerinde bile göremeyeceğimiz boyutlarda veri transferlerine imkân sağlayacak bir madde bulundu.

1839 yılında keşfedilen bir mineralin günümüz teknolojilerinin çok üzerinde veri transferine imkân sağladığını keşfeden bilim insanları, daha önce de aynı mineralin güneş ışınlarını elektrik enerjisine çevirebildiğini keşfetmişlerdi. Perovskite isimli mineral; kalsiyum atomları ve Titanyum Dioksit mineralinden oluşuyor. Bilim insanları bu mineralle verinin iletimi için farklı renklerdeki ışığı kullanarak günümüzde kullanılan fiber kablolara oranla çok daha verimli şekilde veri iletimini başardılar. Farklı ışık renklerini kullanarak yapılan metotla eş zamanlı veri transferlerinde hız sabit kalıyor.

 

Uyku Getiren Ampuller

Günümüzde kullandığımız elektronik cihazların ortak özelliği, mavi renk dalga boyuna sahip ışık yaymalarıdır. Mavi dalga boyuna sahip ışıklar beyinde uyanıklık hormonları salgılanmasını tetikliyor. Bu da uyku dengemizin bozulmasına, melatonin gibi çok önemli hormonların salgılanmamasına neden oluyor. Bu sorunu masaya yatıran bir grup bilim insanı özellikle yatak odaları için beyaz dalga boyuna sahip ışık veren ampuller üretmiş. Her zamanki hikâye: Önce boz, sonra düzeltmeye çalış! Baş ucu lambası olarak kullanabileceğiniz bu ampulleri internetten kolayca sipariş edebilirsiniz. Ya da biraz daha bekleyin ve ninni söyleyen modeller üretildiğinde onlardan edinin.

Haberlerin devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…