Tokalaşmak, El Öpmek ve Sarılmak Ne Anlama Gelir?

Genç Okur - Meraklı Adam

Kardeşim okullar arası satranç turnuvasına katılmıştı. Eğer bu turnuvada birinci olursa Türkiye finallerine katılmaya hak kazanacaktı. Ona destek vermek için teyzemler ve dedemlerle birlikte turnuvanın yapılacağı salona gitmeye karar verdik. Ailecek heyecanlıydık.

Turnuva başlamadan önce büyüklerimin elinden öpüp onlara bir güzel sarıldıktan sonra yerime oturdum. Bu sırada annem ve teyzem birbirlerinin yanaklarından öperken, babam ve eniştem tokalaştı. Kardeşimin oyun sırası geldiğindeyse dedem, hadi koçum göreyim seni, derken bir yandan da bizimkinin sırtına küt küt vuruyordu. Bu sahne bana çok komik gelmişti. Dedem niye böyle bir şey yapmıştı acaba, bilmiyorum. Sonra günlük hayatta yaptığım hareketlerin bazılarının anlamını bilmeden yaptığımı fark ettim. Mesela; neden büyüklerin eli öpülür?

Bir yandan heyecanla turnuvayı takip etsem de artık merak tüneline girmiştim bir kere. Sürekli bunları düşünüyordum. Bizimkilerden kopan bir gümbürtüyle kendime geldim. Şah-mat çeken kardeşim birinci olmuş. O kadar mutlu olmuştum ki o anı unutamıyorum. Büyük zaferin ardından hep birlikte bizim eve gelmiştik. Fakat ben hâlâ içten içe şu soruyu soruyordum: Yaptığımız şeylerin ne anlama geldiklerini bilerek hareket etmek daha güzel olmaz mı?

Tokalaşmak ne anlama geliyor?

Tokalaşmanın kökeni çağlar öncesine dayanır. Eskiden erkekler yanlarında silah taşırlardı. Karşılaştıklarında dost olduklarını belli etmek için ellerini karşıdakine gösterip öne doğru uzatırlarmış. Sonrasında diğerinin elini sıkıca tutup sallarlarmış ki aniden silah çekip tetiğe basmasın… Şimdilerde ise bu hareket “Ben senin dostunum bana güvenebilirsin” mesajı içermektedir.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…