Şiirin Derdi Ne?

Genç Okur - Şiir Dersleri

Ali Sözer / Şiir Dersleri

 

Şairler dertli adamlardır. Dert ettikleri için şiir yazarlar. Üniversitede öğrenciyken şair hocamız Hasan Akçay “Aşk gider, şiir biter” derdi. Buradaki “aşk”, dert manasındadır. Yoksa aklımıza gelen ilk anlamı değil…

Şair sever, şiir söyler. Annesini özler, memleketini hatırlar, şiire sığınır. Sokakta garip bir çocuk görür, hislenir, şiirle ifade eder. Bir kahramanlık demi gelir, coşar yürek ve ancak şiir aynasına yansır gönüldeki coşkunluk. Hülasa şiir dert işidir. Dertle, aşkla, yürekten söylenir şiir. Bu yüzden asırlar geçse de insanların yüreğine dokunmaya, gönüllerini okşamaya devam eder şiir. Birkaç misal verelim. Anadolu irfanının sözcüsü Yunus Emre hazretleri sekiz asır önceden söylemiş:

“Karlı dağların başında salkım salkım olan bulut
Saçın çözüp benim için yaşın yaşın ağlar mısın”

Şimdi asırlar boyunca nice sözler söylendi, kitaplar yazıldı. Fakat hepsi günümüze ulaşmadı, ulaştıysa bile kütüphanelerde bir araştırmacıyı bekliyor. Yunus Emre hazretleri gibi yüreğe dokunan şiirler yazan şairler, gönül dostları ise hiç unutulmadı, şiirleri dillerden dillere dolaştı. Sadece şiirleri değil, insanlar Yunus Emre’yi o kadar sevdiler ki onu kendi hemşehrileri saydılar. Bu yüzden Anadolu’nun birkaç ilinde onun kabri vardır.

Yazının devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…