Otobüsler ve Dolmuşlar Hakkında Merak Ettiklerim

Genç Okur - Meraklı Adam

Bir gün yine okula gitmek için durakta otobüs beklerken bir çocuğun, babasına otobüslerin neden tısladığını sorduğunu işittim. Her gün duyduğum bu sesin sebebini bu zamana kadar neden merak etmemiştim acaba? Sahi, otobüslerin bu kulak tırmalayıcı sesi çıkarmasının sebebi neydi? Bu soru duraktaki çocuk gibi benim de aklıma takılmıştı. Nihayetinde otobüse bindim ve “tıs tıs” sesleriyle birlikte merak içinde ineceğim yere geldim.

Otobüsten indikten sonra dolmuşa bindiğim yerde çoğu zaman sınıf arkadaşım Sabri ile karşılaşır okula birlikte gideriz. O gün yine Sabri ile durakta beklerken dolmuş bize doğru yaklaştığında “Aa dolmamış, hadi binelim!” dedi. O anda merakımın kabardığını bir kez daha hissettim. Sahi neden ‘dolmuş’ diyoruz biz bu araçlara?

 

Otobüsler neden tıslar?

‘Tıs’ sesinin asıl kaynağı otobüslerde kullanılan havalı amortisör sistemidir. Bu sistem otobüslerde olmazsa olmaz bir sistemdir. Eğer bu sistem olmazsa otobüs virajda dönerken takla atabilir ya da bir tümseğe girdiğinde sizi tavana kadar zıplatabilir. Havalı amortisörler tekerleğe binen yüke göre havayı uygun hale getirerek sarsıntısız bir şekilde seyahat etmenizi sağlar.

Yazının devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…