Öğrencinin Kayıt Dışı Hayatı İlk Kez Bu Kitapta: Öğrencinin Halleri – Genç Okur Yayınları  

Genç Okur - Kitap Kulübü

 

Mustafa Yıldız / Kitap Kulübü

 

Müfredat dendiğinde kastedilen şeyin ne olduğunu az çok biliriz. Temelde bizim nasıl öğrenciler olmamız gerektiğine dair ideal bir varsayım üzerine inşa edilmiş öğretmen kılavuzudur müfredat. Öğrendiğimiz derslerden sonra sahip olmamız gereken kazanımlar, müfredatın konusunu ve içeriğini oluşturur. Fakat bundan daha önemli olan bir konu var ki üzerinde pek fazla konuşulmaz: Örtük müfredat.

Örtük müfredat; okul içi hayatı, okuldaki havayı ifade eden bir kavramdır. Öğrenci rutinleri, okul kuralları, öğrenci ve öğretmen klişeleri, disiplin anlayışı ve tabi ki arkadaşlık ortamı… Bütün bunlar örtük müfredat dediğimiz şeyi oluşturur ve biz bu müfredat sayesinde sosyalleşir, hayata karışırız. Hatta karakterimizi şekillendiren asıl şeyin bu örtük müfredat olduğunu söylesek abartmış olmayız.

İşte Öğrencinin Halleri kitabı da örtük müfredatı ortaya çıkaran, ifşa eden bir kitaptır. Bebeklik çağından çıkar çıkmaz yaşanmaya başlayan öğrencilik hayatına dair ne varsa keyifli bir üslupla bir araya getirilmiş bu kitapta. Dahası bir yıllık sınav sürecindeki zihinsel dönüşümler, sınav sistemine ve konulara dair eğlenceli yorumlar, beklentiler ve kaygılar sınav günlüğü başlığı altında kitap boyunca verilmiş. Eh, öğrencilik hayatı, kayıt dışı bir kıvamdayken bunu gün yüzüne çıkarmayı başarmış bir kitap da fazlasıyla okunmayı hak ediyor.

Diğer kitapların tanıtımları Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…