Milyonlarca Şairin Ülkesi: Moritanya

Genç Okur - İslâm Coğrafyası

Tacettin Aslan / İslâm Coğrafyası

 

Moritanya, Afrika’nın kuzeybatısı diyebileceğimiz bir konumda, Atlas Okyanusu, Senegal, Mali ve Cezayir arasında yer alır. En büyük şehri olan Nuakşot ülkenin başkentidir. Resmi dili Arapça olan ülkede Fransızca, sömürge dönemlerinin etkisiyle, ikinci resmi dil olarak kabul ediliyor.

 

Tarihi

Bugünkü Moritanya topraklarının ilk sahipleri, tarih öncesi dönemlerde bölgeye kuzeyden gelen Berberi kavmidir. Müslümanlarla ilk ilişkileri ticari münasebetler vesilesiyle olan Berberi kavminin tam olarak ne zaman müslümanlaştığı kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte İslâmiyet’e geçişin kademeli olarak yaşandığı düşünülüyor. 11. yüzyılın ortalarına gelindiğinde bütünüyle müslüman bir coğrafyayla karşılaşıyoruz.

Bölge 19. yüzyılın ortalarına kadar İslâm hukukuna riayet eden küçük devletçiklerin hakimiyetindeydi. 1854 yılında bölgeye gelen Fransızlar, bu toprakları sömürgeleştirdiler. 1960 yılındaki bağımsızlık ilanına kadar Moritanya, “Fransız Afrika’sı” olarak anıldı. Bu tarihten sonra bölgeyi terk eden Fransızlar, gerilerinde hesabı hâlâ sorulmamış haksızlıklar, zulümler ve darmadağın edilmiş yüz binlerce hayat bıraktılar.

Moritanya’da bağımsızlıktan bu yana istikrarlı bir yönetimin varlığından söz etmek çok zor. Ülke insanları sık sık askeri darbelere şahit oluyor. Bu durum yalnızca politik hayatı değil; sosyal, ekonomik ve hatta kültürel hayatı bile kötü yönde etkiliyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…