“Masa Başı Çalışanlar da Baretlerini Takmalı!”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Salih Aras / Hayatın İşleri

 

Bu ay, son zamanlarda yükselişe geçen, başta üniversiteye hazırlanan gençler olmak üzere kimsenin dilinden düşürmediği iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını mercek altına aldık. Endüstri mühendisliği okuduktan sonra yüksek lisansını İş Sağlığı ve Güvenliği üzerine tamamlayan Nizamettin abi, 5 yıldır bu meslekte dirsek çürütmüş, çürütmeye devam ediyor… Biz de “Nedir abi bu İSG? Hayır nedir yani?” diyerek başlıyoruz söyleşimize.

– İSG deyince akıllara direkt inşaatlar geliyor ancak birçok iş yeri İSG uzmanı bulundurmak zorunda. Bu sebeple mesleğiniz çok geniş bir alanı kapsıyor.  Peki, tam olarak ne iş yapıyor bu İSG uzmanları?

Öncelikle her iş yeri İSG uzmanı bulundurmak zorunda değil. İşçi sayısı 50 ve altında olan az tehlikeli iş yerleri uzman bulundurmayabilir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları aylık hizmetlerini kişi başı dakika hesabıyla verirler. Az tehlikeli ortamda kişi başına 10, tehlikeli ortamda 20, çok tehlikeli ortamda 40 dakika hizmet vermek zorundadır. Bu hizmetler en yalın haliyle tehlikenin nereden geleceğini analiz edip ona göre acil eylem planı hazırlamak ve işçilere tehlike konusunda eğitim vermektir. Bu eğitimlerde sadece güvenlik konusu değil hukukî haklar konusu da ele alınmaktadır.

– İSG uzmanı olmak için ne yapmak gerekiyor?

İSG uzmanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinde 2 yıllık eğitimi tamamlamak yeterli oluyor. Ancak bazı sayısal alandaki lisans bölümlerini bitirmiş olan öğrenciler sertifika alarak bu işi yapabilir.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…