İrlanda’nın Çoksatar Kitabı İlk Kez Türkçe’de Açlığın Çocukları – Alıçlar Altında – Marita Conlon-McKenna – Genç Okur Yayınları

Genç Okur - Kitap Kulübü

Mustafa Yıldız / Kitap Kulübü

 

1845 yılında, İrlanda da yaşanan Büyük Açlık Hadisesi, tarihin gördüğü en büyük insanlık dramlarından biridir. Bir yanda açlıkla mücadele eden insanlar, diğer yanda bu açlığa göz yuman İngiltere kraliçesi… Bir milyondan fazla insanın öldüğü, çok daha fazlasının göç etmek zorunda kaldığı bu hadisede kim bilir ne can acıtıcı hikâyeler yaşanmıştır. Marita Conlon-McKenna’nın kaleme aldığı Açlığın Çocukları – Alıçlar Altında isimli eser de bu hadisede ebeveynlerinden haber alamayan üç kardeşin hikâyesine odaklanıyor.

Yalnız kaldıkları için düşkünler evine gönderilmek istenen Eily, Michael ve Peggy, dahil edildikleri kafileden kaçarak büyük bir maceranın içerisine atılıyorlar. Sarıldıkları küçük umut ise annelerinin anılarından dinledikleri büyük teyzelerini bulmaktır.

Yol boyunca onları karşılayan şey daha fazla acı, açlık, hastalık ve ölümden başkası olmayacaktır. Yanlarındaki sınırlı miktarda yiyecek, su ve ilaçla yola devam ederken talihsizliklerden başlarını kaldıramayacaklardır. Kimseye görünmeden tamamlamak zorunda oldukları yolculukları boyunca akıl almaz manzaralara tanıklık edeceklerdir. Ancak onlar, birbirlerine sımsıkı sarılarak hayatta kalma mücadelesini hiç bırakmayacaklardır.

Heyecanın ve belirsizliğin baştan sona hiç azalmadığı hikâye, İrlanda’nın içinde bulunduğu durumu da canlı bir şekilde resmediyor. Bu resme bakarken duygulanmamak mümkün değil!

Açlığın, tehlikenin ve yaşam mücadelesinin asla yıldırmadığı bu üç kardeşin hikâyesi okurları derinden etkileyecektir. Onların umudu ve birbirlerine olan sevgisi okurları da kuşatacaktır.

 

Kitap Kulübü’ndeki diğer kitapların tanıtımları Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…