İngiletere mi, Birleşik Kırallık mı, Büyük Britanya mı?

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Muhammet Emin Oyar / Tozu Alınmış Tarih

 

Birleşik Krallık ve Büyük Britanya arasındaki farkı biliyor musunuz? Yoksa “Dur bi’ dakika! Ne farkı? Bunlar aynı şey değil mi? Yani İngiltere’nin diğer isimleri…” mi diyorsunuz? Bunu diyenlerdenseniz sizi hayal kırıklığına uğratacağız. Evet, bunların hepsi de birbirinden farklı şeyler.

 

Birleşik Krallık nedir?

Bu büyük karmaşanın düğümlerini çözmeye Birleşik Krallık’tan başlayalım. Birleşik Krallık; İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’i kapsayan bir ülkedir. Mesela, geçenlerde AB’den ayrılan ülke Birleşik Krallık’tır. Yani sadece İngiltere değil. Bu ülke anayasal monarşi ile yönetiliyor. Ülkede bir parlamento var ama bunun yanında temsili bir kraliyet olgusu da mevcut. Artık ne kadar temsili olduğuna girmeyelim.

Birleşik Krallık’ın merkezi İngiltere’de bulunuyor. Diğer ülkelerin de kendi parlamentoları var. Bunlar; anayasa, savunma, ulusal güvenlik, dış politika, vatandaşlık ve göç gibi konulara müdahale edemiyorlar. Bu konular Birleşik Krallık parlamentosunun yetkilerine giriyor.

Birleşik Krallık’ın bayrağı da bünyesindeki ülkelerin bayrağının karışımından oluşuyor. Bu bayrakta sadece Galler’in bayrağından bir iz göremiyoruz. O ejderhayı koyacak bir yer bulamamışlar anlaşılan.

Yazının devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…