Giyim Kuşamda Detaylar Konuşur

Genç Okur - Süper Babaanne

Sevgili kızlarım ve oğullarım, nasılsınız bakalım? Giyim kuşamın pek çok öğesi, detayı olduğu ortada… Bedenimizi örtmekle kalmıyor, kimliğimiz hakkında çok şey söyleyebiliyor kıyafetlerimiz. Fularlı, bereli şair ve yazarlar; kahverengi deri çantalı, kemik gözlüklü akademisyenler; zımbalı çantalar kullanan, postal giyen saçı bi’ acayip yırtık tişörtlü gençler… Her tipin algımızda bir karşılığı var. Ön yargılarımızın büyük bir kısmı giyim kuşam üzerine… E haksız da sayılmayız.

 

Aksesuar nedir, neden kullanılır?

Saat, atkı, eldiven, çanta, yüzük, şapka ve hatta ayakkabılar… İşlevi ne olursa olsun her biri görüntü itibariyle kıyafetinizi tamamlayan birer aksesuardır evlatlarım. Elbette başörtüsü hariç! Geçtiğimiz sayılarda uzun uzadıya işlediğimiz bu konunun tekrar üzerinden geçecek değilim lakin şunu da eklemek isterim; başörtüsü aksesuar olarak düşünüldüğünde hataların en büyüğüne kapı aralanmış olur. Gelelim o malum soruya… Aksesuar neden kullanılır?

Öncelikle her bir parçanın birer işlevi var. Kışın atkı takıyor, eldiven kullanıyor; evden çıkarken ayakkabımızı ayağımıza geçiriyoruz. Zaten birer önemli işlevi olan bu parçaların kıyafeti tamamlaması, bütünlük ve ahenk içinde olmasını istiyoruz. Çünkü temelde, iyi görünmek istiyoruz.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…