Gençlerin önündeki en büyük engel!

Genç Okur - En Az Okunan Sayfa

Yerli ve milli söylemi hemen hepimizin dilinde ve gönlünde… Eğitim ve sağlık sistemimiz, ekonomimiz, teknolojimiz hatta silahlarımız yerli ve milli olsun istiyoruz. Çünkü ancak bu şekilde gerçek anlamda bağımsız olabileceğimizi biliyoruz.

Ben diyorum ki bu arzumuzu bütün meselelere yöneltelim. Mesela konut şeklimiz ve konut edinme sistemimiz de yerli ve millî olsun. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmamız da… İnsana bakışımız, doğaya bakışımız, hukuk anlayışımız…

Hele ki hukuk yerli ve milli olmadıktan sonra başka şeylerin bu şekilde vasıflandırılması anlamsız olacaktır. Çünkü modern dünyada başta insan olmak üzere her şey hukuk üzerinden tanımlanır ve anlamlandırılır. Zaten kendine özgü başarılara imza atmış bütün ülkeler de öncelikle hukuk sistemlerini yerli ve milli hale getirmekle işe başlamıştır. Peki, biz neyi bekliyoruz?

Kendi insan tanımımızı, devlet ve vatandaşlık anlayışımızı ortaya koymadığımız müddetçe; başkalarının bakış açısına göre yaşamaya mecbur kalacağız. Anlamadığımız bir dili konuşmaya çalıştıkça anlam veremediğimiz bir dolu tuhaflıkla karşılaşacağız. Neticede olan bize olacak! Nitekim oluyor da…

İdeal gençlik ve güçlü gelecek emellerinin devşirme sistemler yüzünden gerçekleşemediği ortada. Aksi halde böylesi şanlı bir tarihin mirasçısı olan kalabalık bir genç nüfusun hâlâ dünyayı çarpamamış olması anlaşılamazdı.

Bir sonraki sayıda görüşmek ümidiyle…