El Bagajları İçin Yasaklar Listesi

Genç Okur - Pist

Muhammet Emin Oyar / Pist

 

Bildiğiniz gibi uçak kabinlerine öyle her şeyi sokamıyorsunuz. Silah, kesici ve delici alet gibi tehlikeli maddelerden bahsetmiyorum. Bunlarla alışveriş merkezlerine bile girilmiyor zaten. Bahsettiğimiz maddeler çok daha sıradan, “hadi canım” diyeceğiniz cinsten…

Parfüm, deodorant ve şuruplarınızı yanınıza alabilmeniz için şişelerin 100 mililitreden daha küçük olması gerekiyor. Üstelik yanınızda bu şişelerden birden fazla varsa şişelerin hepsi 20×20 santimetre boyutlarındaki emniyetli poşete rahatça sığmalı. Aksi takdirde şişenin 100 mililitreden küçük olması da işe yaramaz. Poşete sığdığı kadarını yanınıza alabilirsiniz.

Çakmak tehlikeli madde olarak adlandırılabilir ama kabin içerisinde yanınızda bir tane çakmak bulundurabilirsiniz. Yalnız, ikincisi yasak!

Sıvı haldeki gıda ürünleri yani turşu, salça gibi maddeler çakmaktan daha masum görülebilir ama bunlarda da 100 mililitre kuralı geçerli. Fakat sağlık nedenlerinden dolayı taşınan sıvı gıda ürünleri, doktor ya da yetkili kişilerden alınan rapor gösterilerek kabine sokulabilir. Genellikle bebek mamalarına da izin veriliyor ama yine de bir kontrolden geçirmek isteyebilirler.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…