Dünyaya Barış Getirmeye Hazır mısın?

Genç Okur - Test

Müzeyyen Yıldız / Test

 

Müslüman nettir, Allah için iyiliğe davet edip kötülüğe engel olan ve zulme karşı dimdik durandır! Asr-ı saadette İslâm sancağı Peygamber Efendimize -sallallahu aleyhi ve sellem- aşık genç sahabenin omuzları üzerinde yükselmiş, gerçek medeniyetin doğuşuna tüm alem şahitlik etmişti. Peki sen, müslüman genç yetişkin! Dün olduğu gibi, ümmet şuuruyla dünyaya barışı getirmeye, cehalet yaprağını dökmeye hazır mısın? “Buna gücüm yeter mi?” deme. Karanlığın mağlubiyeti elbet imanlı aslanların pençeleri ile olacaktır. Testi çöz, cevabını gör…

 

1-    Müslüman coğrafyalarda yaşayan kardeşlerimize yapılan zulümlere haberlerden, sosyal medyadan şahit olduğunda neler yapıyorsun?

A-    Çok üzülüyorum ama elimden bir şey gelmeyeceğini düşünüyorum.

B-    Farkındalık oluşturmak için konu ile ilgili ‘tag’lere destek veriyor, videolar paylaşıyorum.

C-    Konuyu hemen araştırıyor, yardım dernekleri ile iletişime geçiyor, sosyal farkındalık ve sorumluluk projelerine katılmaya çalışıyorum.

 

2-    Haberleri takip ediyor musun? Bir meselenin farklı haber ajanslarında ve dünya    basınında nasıl yankı bulduğunu merak edip haber araştırmacılığı yapıyor musun?

A-    Haberleri sadece Twitter gündeminden, vakit buldukça, takip ediyorum o kadar.

B-    Haberleri takip ettiğim birkaç site var fakat fazlasına zamanım yok açıkçası.

C-    Evet, hem dünya basınında hem bizim farklı görüşteki haber kanallarımızda bir olayın nasıl cereyan ettiğini görebiliyorum.

 

3-     Büyük bir ödül töreni organizasyonuna katıldın. O da ne! Ödülü hak eden sen oldun! Tüm gözler üzerinde, sahne konuşmanda insanlara vereceğin mesaj ne olur acaba?

A-     “Bu ödül ile sevdiğim herkesi kucaklıyorum, sizler sayesinde kazandım.”

B-      “Hazır mikrofonu elime almışken, eğitimin önemine değinmek istiyorum: Eğitim şart!”

C-      “Son günlerde şahit olduğumuz İslam âlemine karşı sürdürülen oyunlara, yaşanan zulme değinmemek olmaz… Buradan tüm müslüman kardeşlerimizi birlik olmaya, diri olmaya davet ediyorum. “

 

4-     Yakın tarihimizi ne kadar biliyorsun? Osmanlı tarihi ile günümüz arasında bağlantı kurabiliyor musun?

A-     Tarih dersini sevemedim bir türlü, keşke sevsem de o bağlantıyı kurabilsem!

B-      Az çok biliyorum, dünya tarihiyle ilgili pek fikrim olmasa da Osmanlı’yı seviyorum.

C-      Geçmişini bilmeyen bugünü anlayamaz diye düşünerek, elimden geldiğince okuyor ve o bağlantıyı kurmaya çalışıyorum.

 

5-     1187’de, “Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülebilirim!” diyerek bu kutsal toprakları Haçlı zulmünden kurtarıp yeniden fetheden Mısır ve Suriye Sultanı kimdi?

A-     Bu sorunun cevabını bilmiyorum

B-      Tughtakin ibn Ayyub

C-      Selahaddin Eyyubi

 

6-     “Kim bir kötülük ederse onu ……. değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse ……. değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, ……. düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” Hadis-i şerifinde, noktalı yerlere aşağıdaki şıkların hangisinde yazılı olan kelimeler gelmelidir?

A-     Bilerek, diliyle, zorla

B-      Hemen, diliyle, eliyle

C-      Eliyle, diliyle, kalbiyle

Test’in devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…