Doğu Ekspresindeki Macera

Genç Okur - İhtimâlcan

Mahallemizdeki gençlik kulübünden arkadaşlarla ülkemizi gezmeye karar verdik. Bu gezi hepimiz için farklı bir deneyim olacaktı. Hepimiz uçağa binmiştik, otobüs yolculuğu yapmıştık, gemi ile boğaz turu yaptığımızı da sayarsak bütün taşıtlarla seyahat etmiştik. Ama hayatımızda ilk kez tren yolculuğu yapacaktık.

Hepimiz çok heyecanlıydık. Haydarpaşa Tren Garı’na gidip ilk trene atlayacaktık ve lokomotif nereye giderse biz de oraya gidecektik. Yolculuğa üç kişi çıktık. Ailelerimiz başımızda bir büyüğün olmasının iyi olacağını söyleyerek mahalleden Mahmut abiyi bizimle göndermeye karar verdiler.

Yolculuğun ilk dakikaları hayli sakin geçiyordu. Trenin raylara sürtünmesiyle çıkan ses yemyeşil doğayı izlerken ninni efekti veriyordu adeta. İhtiyarlar bir köşede eski zaman şimendiferlerinden bahsederken çocuklar koridorlarda koşturup kendilerince oyun oynuyorlardı.

Derken bir ses bütün sükuneti böldü. Bu ses trenin hoparlörlerinden geliyordu. Sesin sahibi kendisini Tren Korsanı olarak tanıtmış ve treni kaçırdıklarını, herkesin sakin olup oturduğu yerde kalmasını söylüyordu sert bir ses tonuyla. Kaçırılan bir kişi ne kadar sakin olabilirse o kadar sakin olmaya çalıştık.

 

Peki, bundan sonra ne oldu?

 

Birinci ihtimal:

Tüm gücümüzle sakin olmaya çalışıyorduk. Arkadaşlarımdan biri donup kalmıştı, diğeri ise saatte 200 kilometre hızla titreyen bacaklarıyla ne yapacağını bilmez halde etrafa bakınıyordu. Ben ise küçük dilimi yutmuştum. Bize göz kulak olması gereken Mahmut abi ise ortalarda görünmüyordu. Bir süre sonra korsanlar bizim bulunduğumuz vagona geldiler. Biz üç arkadaş “Aman korsan, canım korsan!” diyerek türlü yalakalıklar yaparak bize zarar vermemeleri için yalvarıyorduk. Bizim yalvarmalarımızdan sıkılmış olacak ki korsanın teki belinden silahını çekip “Kesin be!” diye çıkıştı. Bu sahneden sonrasını hatırlamıyoruz. Hepimiz bayılmışız. Uyandığımızda korsanları baygın ve iple sarılı halde yerde bulduk. Mahmut abi korsanları alt etmiş, bizi zalimlerin elinden kurtarmıştı.

Diğer ihtimaller ve cevaplar Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…