Büyüyünce Kaç Yaşında Olacaksın?

Genç Okur - Büyüyünce Kaç Yaşında Olacaksın?

Mustafa Yıldız / Dosya

 

Eğer bir Japon olsaydınız, 13 yaşına geldiğinizde reşit olacaktınız. Hayata bir yetişkin olarak katılabilecek ve diğer bütün yetişkinler gibi davranabilecektiniz. Üstelik kimse size, hayırdır kardeş ne bu havalar, diyemeyecekti. Ya da büyüdüğünüz gerçeği yalnızca ekmek almaya gönderilmek üzereyken insanların aklına gelmeyecekti. Ne kadar da güzel değil mi?

Japonların bu yaşta büyümesi, onların metabolizmasıyla ilgili bir durum değildir. Hayır, uzak doğu sporları ve anime düşkünlüklerinin de bu konuyla bir ilgisi yok. Bu durum, 90’lı yıllarda yapılmış yasal bir düzenlemeyle ilgili… Ve bana sorarsanız bu düzenleme, Japonların dünyanın büyük bölümünden daha akıllıca düşündüğünün en büyük göstergelerinden birisi!

 

Dünya kaç yaşında büyüyor?

Kültürel olarak dünyanın büyük bölümünden ayrışan Japonların bütün uygulamalarının böylesine akıllıca olduğunu iddia etmiyoruz elbette. Hatta öyleleri var ki arkanıza bile bakmadan buraya döner, ilk bulduğunuz kara parçasına öpücükler kondurursunuz. Ancak bu konudaki düzenlemelerini ayakta alkışlıyoruz.

Dünyanın farklı bölgelerinde de bu konuyla ilgili farklı uygulamalar var. Mesela Vatikan’da reşit olma yaşı 12’dir. Herhangi bir dinî temele dayanmayan bu uygulama eski İtalya yasalarından kaynaklanmaktadır. Daha sonra İtalya bu sınırı 14’e çekmiştir. Fakat Vatikan, nüfusunun büyük bölümü -ömrünü bekar geçirmeye adamış- rahiplerden oluştuğu ve dolayısıyla Vatikan’da doğum hadisesi pek yaşanmadığı için herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymamıştır.

Yahudilikteki yetişkinlik yaşı ise tümüyle dinî temellidir. Onlara göre 12 yaşından gün alan bir kız ve 13 yaşından gün alan bir erkek yetişkindir. Bunu dinî bir törenle ilan eden yahudiler, bu yeni yetme gençlerin iyi birer yahudi haline gelmeleri için onları desteklemeye başlar. Bugün herhangi bir anayasası olmayan ve dinî kurallara göre vatandaşlarına muamele eden İsrail’de reşit olma yaşının bu şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İngiltere’de bugün 16 olan yetişkinlik yaşı eskiden 12’ydi. Çok eski zamanlarda dikkate alınan bu uygulama, suç ve suçluluk konusundaki belirsizlik yüzünden aşamalı olarak 16’ya çekildi.

Angola’da ve Meksika’nın bazı bölgelerinde 12 olan reşit olma yaşı; İspanya’da 14’tü. İspanya’nın 2015 yılında yaptığı düzenlemeyle evlilik yaşı ve dolayısıyla reşit olma yaşı 16’ya yükseltildi.

Tunus’ta 20’ye ulaşan yetişkinliğin yasal sınırının, dünyada 12-20 yaş arasında değiştiği bilinmesi gereken önemli bir durumdur.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2017 sayısında…