“Balık Mevsiminde Kaymalar Yaşanıyor”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Salih Aras / Hayatın İşleri

 

Dededen toruna geçen bir meslek diye anlatmaya başlıyor Cem abi ve ekliyor, “Benim çocukluğum Üsküdar Balıkçılar Çarşısı’nda geçti” diye. Yine de el elden üstündür düsturuyla hareket edip 45 yıllık balık ustası Hüseyin amcanın yanına götürüyor beni ve iki güzel insanla eğlenceli röportajımıza başlıyoruz…

 

Her şey mevsiminde güzeldir ama mevsiminde güzel olan en güzel şey balık galiba. Hem fiyat hem tat olarak hangi balık türü ne zaman güzel gider?

Aslında bu mevsimde en güzel giden balık kalkan balığıdır. Ama çok cep yakmasın diyorsanız hamsi, çinekop, sarıkanat da idealdir. Hamsi zaten balıkların demirbaşıdır.

 

Balığın denizden sofralarımıza gelene kadarki sürecini anlatır mısınız?

Her sabah araçlarımızla su ürünleri balık haline gidiyoruz. Bu araçlar buzhaneli özel araçlardır. Balık tutup oraya getiren, satışa sunan toptancılardan balıklarımızı alıyoruz. Sabah 8-9 gibi gelip balıklarımızı tezgâha dizmeye başlıyoruz. Daha sonra buradan da sizlerin evlerine gönderiyoruz.

 

Her yiğidin balık pişirme şekli farklıdır ama işi ehlinden öğrenmekte fayda var. Balık pişirme tekniklerinden biraz bahseder misiniz?

Şimdi her yiğidin balık pişirme şekli farklı olduğu gibi her balığın da pişme şekli farklıdır. Her şeyden önce balığın temizlenmesine çok özen gösterilmeli, daha sonra yağı ve ununun kıvamı iyi ayarlanmalı. Hamsi ve kalkan balığı tavada güzel olur. Çinekopun ızgarası güzel olur. Somon balığını da fırına atarsın.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Ocak 2018 sayısında…