“Vive Le Sultan”

Genç Okur - Serdar-ı Hakan

Serdar-ı Hakan / Emir Ali Derman

 

Daha önce de payitahtta karışıklık çıkaran Ermeni komitacılar 1904’te Sofya’da yaptıkları Taşnak toplantısında Yıldız suikastını da kapsayan geniş bir plan ortaya koymuşlardı. Bu plana göre sultan öldürülecek, hükümet binaları, Galata Köprüsü, Osmanlı Bankası havaya uçurulacak, İzmir’de özel ve resmi müesseselere saldırılar düzenlenecekti. Bu kan ve ateş karmaşasında zayıf düşürülen Osmanlı’ya müdahale etmesi için Avrupa’dan yardım istenecek, böylece Osmanlı’ya müdahale meşru hale gelecekti. Bu yöntem bugünkü terör örgütlerinin de klasik hareket tarzını temellendirmiştir.

 

Tarih, 21 Temmuz 1905

Yıldız Camisi’nde kılınan cuma namazı bittikten sonra Sultan Abdülhamid Han camiden ayrılmak üzereyken Şeyhülislam Cemaleddin Efendi’nin bir avizeye dikkat kesildiğini görür. Belli ki Şeyhülislam Efendi avizeyi çok beğenmiştir. Hünkar tebessüm ederek hazreti yanına çağırır, sohbete başlarlar. Birkaç dakikalık bu sohbet Sultan Abdülhamid’in hayatını kurtaracaktır.

Dışarıda Ermeni Komitacıların bir arabaya yükledikleri bomba Sultan Abdülhamid’in camiden çıkış adımlarına uygun olarak tam 1 dakika 42 saniyeye kurulmuştur. Suikastçılar nefeslerini tutmuş, geçen her saniyede Yıldız Camisi’nin kapısında Hünkârı görmeyi ümit ederken vakit dolmuştu.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2018 sayısında…