Gözünü Toprağın Bile Doyurmadığı Amerika

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

ABD kapitalizmin etkisiyle gelişiyor ve zenginleşiyordu. Ama gözü doymuyor topraklarını da genişletmek istiyordu. Kuzey Amerika kıtasında komşusu olan Meksika’dan hayli rahatsız olmaya başlamıştı. Meksika’yı Pasifik Okyanusu’na ulaşmak için bir engel olarak görüyordu. Zaten toprağa doymayan bu açgözlüleri bir tek okyanus durdurabilirdi.

 

İlk hedef Teksas

Meksika, İspanyol sömürgeciliğine karşı verdiği zorlu mücadeleden sonra 1821 yılında bağımsızlığını kazanmıştı. Şimdi ABD’nin eyaletleri olan Teksas, Kaliforniya ve daha birçok eyalet o zamanlarda Meksika’ya bağlıydı. ABD de önündeki Meksika engelini kaldırmak için ilk olarak Teksas’a gözünü dikti.

O dönemlerde ABD’de yaşanan ekonomik bunalımdan kaçan para babaları Meksika’ya özellikle de Teksas’a göç ettiler. Meksika’da kölelik yasak olmasına rağmen ABD’den Teksas’a gelen zenginler yanlarında kölelerini de getirmişlerdi. Meksika hükümeti buna rağmen ülkelerine yerleşen bu kişilere hem geniş topraklar vermiş hem de vergi indirimi uygulamıştı. Meksika’nın belki de en büyük hatası bu olmuştu. Çünkü göçlerin ardı kesilmemişti. Teksas’a gelenler içten içe bu toprakların ABD’ye bağlanmasını istiyorlardı. Çok geçmeden de bu doğrultuda propagandalar yapmaya başladılar. ABD hükümeti de oturduğu yerden olan biteni seyretmiyordu tabi ki… Bölgeye gidenlere silah ve para yardımı yapıyordu. Karışıklıklar arttıktan sonra çatışmalar da gecikmedi. Bu çatışmaların ardından bölgeye göç eden beyazlar 1836’da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu aslında tam anlamıyla bir bağımsızlık değildi. Sadece ABD’ye bağlanmak için buldukları bir bahaneydi. Birkaç yıl sonra da beklenen oldu ve Teksas, ABD topraklarına dâhil oldu.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2018 sayısında…