Aklın Kırk Yolu – İbrahim Baran – Mostar Yayınları

Genç Okur - Kitap Kulübü

Kitap Kulübü / Mustafa Yıldız

 

Tartışılmaz bir hakikat var: İlim, ehlinden öğrenilir. Kitaplar da ehli tarafından yazılırsa insana bir şey katar zaten. Fakat ehlinin yazdığı kitabı ya kendinden ya da başka ehil bir kimseden dinlediğinizde okurken anladığınızdan daha fazla şey anlamaya başlarsınız. Bizde ilimde icazet hassasiyeti bu yüzden çok önemsenmiştir.

Günümüzde bilginin kaynağı değiştiği için bu mesele pek de göz önüne alınmıyor. İnsanlar internete ve nadiren kitaplara müracaat ediyor ve bununla yetiniyor. Oysa ilmin çilesini çekmiş, mücadelesini vermiş kimselere kulak kesilsek önümüzde nice pencereler açılacak.

İbrahim Baran’ın yeni kitabı Aklın Kırk Yolu böylesi bir gayretin neticesi olarak yayımlanmış özel bir çalışma. Her biri işinin ehli, alanının uzmanı olan 600 kişiyle yapılmış özel söyleşilerin arasından özenle seçilmiş kırk söyleşi bir araya gelmiş Aklın Kırk Yolu’nda. Tarih, toplum ve siyaset üzerine yapılmış bu söyleşiler, doğru bir bakış açısı kazanmak, hayatı doğru bir yerden yorumlamak açısından oldukça önemli. Ancak bence daha önemlisi söyleşilerin satır aralarına gizlenmiş otobiyografik aktarımlar. Çünkü kendileriyle söyleşi yapılmış kimseler, büyük zorlukları göze alarak ilmin hayat bulması için ömürlerini vakfetmiş kimseler aynı zamanda. Onların yaşadıkları sorunlar, icraatlarının takıldığı prosedürler, destek bekleyen işlerle ilgili çözüm arayışları birtakım gerçekleri ve samimi gayretlerin her şeye rağmen sonuç verdiğini gözler önüne seriyor.

Aklın Kırk Yolu, kendi meselelerini anlamak, derinleştirmek ve bu uğurda bir şeyler yapmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser.

Diğer kitap tavsiyeleri Genç Okur’un Kasım 2018 sayısında…