Rus Edebiyatına ‘Palto’suz Girilmez – Nikolay Vasilyeviç Gogol – İnsan Kitap

Genç Okur - Kitap Kulübü

Mustafa Yıldız / Kitap Kulübü

Bir paltodan ne çıkar ki? Eğer bu palto Gogol’a aitse, ondan bolca ilham ve koca bir edebiyat disiplini çıkar. Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık” sözü boşuna değildir yani. Zaten ben de bu sözü işittiğimde Palto’yu okunması gerekenler listesinin başına almıştım.

Palto, küçük hacimli bir kitap. Ancak ironisi ve farklı kurgusuyla hayli büyük. Garibim Akakiy Akakiyeviç’in başından geçenleri okurken onlarca duyguyu aynı anda yaşayabilmenin şaşkınlığını yaşıyorsunuz. Bu gariban, tuhaf ve kırılgan karakterin elinden tutup yürümeye başladığınızda; dönemin dünyasına ve insanlarına hayretle ve kızgınlıkla bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. İşte kitabın kalitesi de bu başarısında yatıyor.

Gogol’un Palto’da ele aldığı konular, konuları ele alış şekli ve kullandığı imgeler kendinden sonraki pek çok esere ilham olmuştur. Komünist-bürokratik sistem, farklı derecedeki memurlar arasındaki uçurum, insanların yüzeyselliği ve kaynayan semaver… Bütün bunlar Rus edebiyatındaki gerçekçilik akımının ana sütunlarını oluşturuyor. Romandaki fantastik ögeler ise işin tatlı kısmı.

Bir çırpıda okuyabileceğiniz, hakkında yazılmış pek çok yazı sayesinde edebiyat kültürünüzü artırabileceğiniz Palto, mutlaka okunması gereken eserler arasındadır.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…