Kulaklık Alışverişi

Genç Okur - Alışveriş Rehberi

İbrahim Tolga Memika / Alışveriş Rehberi

 

Kulaklık, yaklaşık yüz yıl önce Kanadalı bir bilim adamı tarafından icat edilmiş ve ilk olarak Amerikan ordusunda telgraf seslerinin dinlenmesi için kullanılmıştır. O günden bu yana binlerce çeşidi üretilen, milyarlarca adet satışı gerçekleşen kulaklıklar teknolojik olarak da hayli gelişti. İlk icat eden kişi bu kadar tutulacağını bilseydi icadına muhtemelen kendi ismini verirdi. Ancak biz -bugünkü kullandığımız adıyla- kulaklıkları almadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuyla daha çok ilgiliyiz sanki, ne dersiniz?

 

Teknik özellikleri nasıl anlamalıyız?

Kulaklık almadan önce kutusunu incelediğimizde birkaç teknik özellik görürüz. Bunlara kısaca değinmekte fayda var.

Frekans aralığı/tepkisi: ‘Hz’ cinsindendir. Bir küçük, bir büyük sayı yazar. Bu iki sayı arasındaki fark önemlidir. Çünkü bu aralık ne kadar genişse kulaklıktan o kadar farklı ses tonunu duyabiliriz. Mesela 20Hz – 20000Hz değeri, ortalama bir kulaklık için iyi bir değerdir.

Ses hassasiyet seviyesi: ‘db’ cinsindendir. Kulaklığın cihazdan aldığı elektrik enerjisinin ne kadarını ses enerjisine çevirdiğini gösterir. 104db ortalama bir kulaklık için iyi bir değerdir.

Empedans değeri: ‘ohm’ cinsindendir. Kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini gösterir. Genelde 16ohm ve 32ohm vardır.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…