Havanın Görünmeyen Yükselişi

Genç Okur - Meraklı Adam

Bir gün çarşıdaki işlerimi halledip eve geldim. Çok yorulmuştum. Hava da soğuk olunca… Hemen pijamalarımı giyip kalorifere yaslandım. Kalorifere yaslanmamla gözlerimi kapamam bir oldu. Eskiden de çok üşüdüğümde sobaya yanaşıp gözlerimi kapatıp hayallere daldığım geldi aklıma. Sobalı evimiz hatırıma gelince de eski zamanları düşleyip durdum. En çok aklımda kalan odamızdaki ranza ile ilgili anılar.

O zamanlar kardeşimle ranzanın altında kimin yatacağı hakkında sürekli tartışırdık. Alt kat ikimize de daha cazip gelirdi. Neden sonra işin içine kardeşimin üst katın daha sıcak olduğu iddiası da eklenince yeni bir keşfin kapısı aralanmış oldu.

Normalde üst katta yatan kardeşim sürekli sıcaklıktan şikayet ediyordu. Özellikle soba yandığında üst katın çekilmez olduğunu söylüyordu. Ama ben bunun, alt kata geçebilmek için uydurulmuş bir bahane olduğunu düşünüyordum. Sobanın harıl harıl yandığı bir gün artık dayanamadım ve “Tamam, gel değişelim” dedim. İşte o andan sonra gerçek bir aydınlanma yaşadım. Kardeşim haklıymış! Tabi, adam merak etmeden duramıyor, nasıl oluyor da ranzanın üstü ile altı arasında sıcaklık farkı olabiliyor?

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…