Eklemleri Çalıştır, Ağrılardan Kurtul!

Genç Okur - Sağlık

 Dr. Güzin Zeynep Doğanyer / Sağlık

 

Genç okurlar! Havalar iyice soğudu. Sıcak havaların ve pencereden göz kırpan güneşin bize verdiği enerji iyiden iyiye yok oldu. Artık kapalı alanlardan pek çıkmıyor, zamanımızın bir kısmını hareketsiz olarak bilgisayar ya da televizyon başında geçiriyoruz. Ama bu durumun bazı zararları var, özellikle de iskelet sistemimize…

 

Nedir iskelet sistemi?

Vücudumuzu dış etkilerden koruyan ve vücuda destek veren, kaslar ile beraber çalışarak vücutta hareketi sağlayan, kemiklerden oluşan sistemdir. Yetişkin bir insanın vücudunda yaklaşık 207 kemik vardır. Kemiklerimiz uzun, kısa, yassı ve düzensiz şekilli olmak üzere dörde ayrılır. Örneğin; kafatasımız yassı kemikler arasındadır ve beynimizi adeta bir zırh gibi dış etkilerden korur.

 

Kemikler nasıl hareket eder?

Vücudumuzun hareketli bölgelerinde o bölgede oluşacak hareketleri yapmaya uygun olarak bulunan eklemler vardır. Eklemleri oluşturan kemik ve kıkırdak yapılar birbirine adeta anahtar-kilit gibi yerleşirler, kasların da yardımı ile hareketi sağlarlar. Eğer eklem sağlıklı ise, hareket tam olarak -olması gerektiği gibi- gerçekleşir.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…