Dünya Düz mü?

Genç Okur - Tekno Haber

Muhammed Şansal / Tekno Haber

 

Son zamanların meşhur teorilerinden olan “Düz Dünya Teorisi”ne bir destek de ABD vatandaşı meşhur rapçi B.o.B.’den geldi. Yerküremizin düz olduğunu iddia eden B.o.B.  bunu kanıtlamak için uydu gönderme hazırlığında olduğunu duyurdu. Uydu masrafları için bir yardım fonu kuran rapçiye astronotlardan cevap geldi. Astronotlar dünyanın yuvarlak olduğunu kendi gözleriyle gördüklerini söyleyerek, twitter hesaplarından Dünya’nın etrafında tam bir tur videosu yayımladılar.

Herkesin doğru bildiği bir yanlış da dünyamızın yuvarlak olduğunu ilk söyleyenin Galileo olduğudur. Ünlü yunan filozoflarından Pisagor, dünyanın yuvarlak olduğunu M.Ö. 500’lü senelerde matematiksel olarak ispatlamış, ardından gelen müslüman bilim adamlarından Birûnî, Harezmî, Gâzâlî ve Cezerî gibi alimler dünyanın çapını, eksen eğikliğini ve ağırlık hesaplarını yapmışlardır. Her ne kadar dünyanın yuvarlak veya düz olması önemli bir konu gibi görünse de hepimizin bildiği ismiyle yerküremizin düz ya da yuvarlak olmasından daha önemlisi üzerinde yaşayanların düzgün olmasıdır.

 

İstanbul – New York Sadece 24 Dakika!

Silikon vadisinde çalışmalarını sürdüren çılgın bir bilim adamı tarafından geliştirilen ve saatte 27 bin km hıza kadar ulaşabilen roket sayesinde dünya artık daha küçük olacak. Çılgın bilim adamının bir video ile tanıttığı ve Big Falcon Rocket adını verdiği roketle İstanbul – New York arası mesafe sadece 24 dakikada alınabilecek. Su üzerinde yüzen bir platformdan hareket edecek olan roket, dünyanın herhangi bir yerine yine su üzerinde kurulmuş olan farklı bir platforma iniş yapabiliyor.  Dünya üzerinde en uzak mesafeleri bile bir saatten az bir zamanda kat edebilecek olan roketin yakın gelecekte yolcuların hizmetine sunulması planlanıyor. Yüksek hızlı uçaklardan sonra meydana gelen ‘jetlag’ problemlerini de ‘roketlag’ olarak adlandırmaya başlayacağız sanırım.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…