Bir Türlü Uzayamıyorum!

Genç Okur - Ayşenur Abla

 Abla hemen konuya gireyim, benim sorunum uzamamak! Aralık’ta 18 yaşımdan gün alacağım ama hâlâ boyum 1.53. Sorunum, yaşıtlarımla konuşurken boynumun ağrıması ve aralarında kaybolmam. Genetik olarak ulaşabileceğim uzunluğun çokça altındayım. Kilom boyuma göre normal Allah’a şükür. Spor dersen, her ne kadar yazın uzun bir ara vermiş olsam da bir senedir Taekwondo’yla ilgileniyorum. Otobüslerde kaptanın boşlukları doldurun dediği yerde ben varım abla. Doktora gitmeden önce sana bir sorayım dedim. Benim şu sorunuma bir el atıversen sana zahmet…  Şimdiden Allah razı olsun…

 

Rumuz: Görünmez Değil Kısa

 

Sevgili Görünmez Değil Kısa;

Öncelikle bilmelisin ki boy sorunu ile ilgili aldığım birçok mektuptan biri de seninkiydi. Yani tek değilsin, lütfen o moralini yerlerden bir kaldır.

 

Cinsiyetlere göre uzama süreci

Mektubunda cinsiyetini belirten bir ibare olmadığından ve zaten dediğim gibi ciddi bir çoğunluk sorunu boy olduğundan olayı her iki cins için ayrı ayrı değerlendireceğim.

Kız kısmının boyu erken uzamaya başlar dokuz yaşından itibaren yavaş yavaş uzar ve uzun süre devam eder.

Erkeklerde ise bu durum biraz daha geçtir. Bu yüzden bazı dönemlerde erkekler kızlara göre daha kısa kalırlar. Ancak daha sonra onları ciddi bir farkla geçerler. Lise döneminin sonları kızlar için bu açıdan biraz moral bozucudur çünkü kızların gelişiminin yavaşladığı o dönem erkekler için çılgınca bir boylanma zamanıdır.

Yazının devamı Genç Okur’un Kasım 2017 sayısında…

Paylaş