Yeni Okul, Yeni Bir Başlangıç

Genç Okur - Hayatımın Bilgisi

Yunus Yıldız / Hayatımın Bilgisi

 

Her şeyin bir sonu vardır. Fakat her son, yeni bir başlangıç demektir. İşi gereği babamın tayini çıktı. Bu durum, bunca yıllık arkadaşlarımla birlikteliğimizin sonu anlamına geliyordu. Alıştığım ortamın, her akşam eve dönerken komşu Hatice teyzenin sıcak tebessümüyle karşılaşmamın… Hepsi o kadar hüzünlüydü ki! Ama beni en çok ürküten şey yeni bir okula başlamak zorunda kalmaktı.

Bilirsiniz işte, okulda ortam yapmak pek de kolay olmuyor. Kiminle nasıl muhabbete gireceğinizi öğrenmeniz bile uzun zaman alıyor. Öğretmenlere şaka yapabilme lüksü ortadan kalkıyor…  Ne yapacaksın, kader! Hem zaten insan sürekli halden hale giren bir yolcu değil midir?

Kendime bütün bunları kabul ettirmem kolay olmasa da hızlıca hareket etmemiz gerekiyordu. Çünkü okullar açılmak üzereydi. Babamın işinin başına dönmesi gerekiyordu. Annemin komşuları ağırlaması, hoş geldin merasimlerine güzel bir karşılık vermesi… Odamın en görünen yerine eski sınıf arkadaşlarımla çektirdiğimiz fotoğrafımızı astım. Çalışma masamı ayarladım ve kayıt yaptıracağım okulun yolunu tuttum. Nüfus cüzdanı, ikamet belgesi, önceki okulumdan aldığım belgeler ve ben!

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…