Tekno Haber

Genç Okur - Tekno Haber

Esneyebilen Dokunmatik Ekran

Günümüzde katlanabilir ve kıvrımlı ekranlar üreten firmalar var. Samsung ise son günlerde daha önce duymadığımız, belki de en ilginç ekranını duyurdu. Bu teknoloji ile ekranlar artık esneyebilecek! Samsung yetkilileri, dünyanın esneyebilen ilk dokunmatik ekranının LTPS  (Düşük Sıcaklıkta Polikristal Silikon) adlı bir teknolojiye dayandığını belirtti. Firma yetkilileri henüz herhangi bir cihaz için bu ekranı kullanacaklarını açıklamamış olsalar da yakın gelecekte esneyebilen ekranlar mobil cihazlarda kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.

 

Düşünce Okuyan İcatlar

Facebook’tan gelen haberler şirketin çok yeni ve oldukça uçuk bir teknoloji üzerinde çalıştığı yönünde. Proje nihayete erdiğinde kullanıcılar birbirlerine, sadece düşünerek mesaj gönderebilecekler. Sanırım bunun ne anlama geldiğini biliyoruz! Bu teknolojinin mümkün olabilmesi için beyin dalgalarının sağlıklı bir şekilde analiz edilebilmesi gerekiyor. Bilim insanları bugünkü şartlarda beyin dalgalarının belli komutları hayata geçirmek için kullanılmasını sağlayabiliyorlar. Facebook bu çalışmaları daha da ileri götürerek, beyin dalgaları ile mesaj oluşturmayı mümkün kılmayı hedefliyor. Her ürkütücü teknolojide olduğu gibi bunda da özel bir gerekçe sunuluyor: Farklı dilleri konuşan insanlar anlaşabilecek. Neticede beyin dalgaları kelimelerden oluşmuyor!

Facebook bu alanda çalışma yürüten ilk firma da değil. Otomobil üreticilerinden Opel, düşünce gücüyle çalışan bir otomobili geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Opel Mind model araç bluetooth kulaklık sayesinde beyin aktivitelerini arabaya aktararak motorun çalışmasını sağlıyor. Ne diyelim, bir gün enerji kaynağı olarak beyin dalgaları kullanılmaya başlanırsa ve bizler kendimizi Matrix’in insan tarlalarında bulursak şaşırmayalım!

Diğer haberler Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…