Neden Acıkır, Nasıl Doyarız?

Genç Okur - Meraklı Adam

Geçenlerde penguenlerle ilgili bir belgesel seyrediyordum. Belgeselde anlatılanlara göre imparator penguenlerin yiyecekleri bittiğinde anne penguenler yavrusuna yemek getirebilmek için bazen 4 ay sürebilen yolculuklara çıkıyormuş. Baba penguenler ise bu süre zarfında hiçbir şey yemeden yavrusunu kendi ağız suyuyla besliyormuş. Anlatılan bu ilginç olay merakımı yeterince çekti ve belgeseli heyecanla izlemeye devam ettim.

Belgeselin sonuna geldiğimde anne penguen yavrusuna yemek getirince baba penguen de kendi karnını doyurmak için yolcuğa çıktı. Anne penguenin getirdiği yiyecekleri bebek penguen o kadar iştahlı bir şekilde yedi ki bir an, anne penguenin getirdikleri yetmeyecek sandım. Ancak yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra bebek penguen doyduğunu gösteren hareketler yaptı. O an, aylarca aç duran bir penguen nasıl da bu kadar kısa sürede doydu diye geçirdim içimden. Doyduğunu nasıl anladı acaba? Yani, midesinin dolması, doyduğu anlamına mı geldi? O zaman acıkmayı da midenin boşalması olarak mı açıklıyoruz? İşte merakımın zirve yaptığı nokta burasıydı ve heyecanla şunu sordum kendime; vücudumuzda ne oluyor da acıktık diyoruz ve doyduğumuzu nasıl anlıyoruz?

 

Neden acıkırız?

Acıkma isteği beynimizde yer alan hipotalamus tarafından kontrol edilir. Bu merkez aç olup olmadığımıza kanımızdaki şeker miktarına göre karar verir. İhtiyaç duyduğumuz enerji şekerden üretildiği için kandaki şeker miktarı bu kıyaslama için kullanılır. Yani araba için benzin ne ise bizim için de şeker odur. Bu nedenle kanımızdaki şeker miktarı belirli bir seviyenin altına düştüğünde beynimiz bize yemeyi emreder. Bu emri yerine getirmezsek şarjı biten telefon gibi midemiz ötmeye başlar.

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…