“Herkes üniversite mezunu ama sanatkâr kalmadı!”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Salih Aras / Hayatın İşleri

 

Mahallemizin boya ustasıdır Şeref abi. Ben de dahil olmak üzere mahallede yetişen herkes onun çıraklığından geçmiştir. Hem boyaya hem de hayata dair birçok şey öğrendiğimiz 30 yıllık boya ustası Şeref abiyle keyifli muhabbetimize başlıyoruz…

Ustam, bu senenin moda renkleri nelerdir? Ya da modası geçmeyen renkler…

5-10 senedir kum beji tonları çok gitti. İnsanlar zannedersem bu renkten sıkılmış olacak ki son zamanlarda gri tonlarına kayma var. Bu aralar gri tonlu boyalar moda. Modası geçmeyen tonlar ise bej tonlarıdır.

Ev boyarken renk seçimine çok dikkat etmek gerekiyor. Ev sahiplerine bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Ev sahiplerinin çok koyu renkleri tercih etmemeleri lazım. Bir sonraki boyada açık renk isterlerse boyacı ustası o renkleri kapatmak için çok fazla boya harcar. Bu da ekstra masraf demektir. Çok da açık renk seçerlerse bu sefer duvarların erken kirlenme riski var. Mobilyalara uygun, fazla açık veya kapalı olmayan tonlar her zaman idealdir.

Renklerin ruha hitap ettiğini göz önüne alırsak, sizce bütün evi tek renge mi boyamalıyız yoksa renkleri odalara göre mi seçmeliyiz?

Burada en önemli husus fiyattır. Bütün ev aynı renk olursa fiyat daha ucuz olur. Para da bence huzura etki eden önemli bir madde (Gülüşmeler). Çocuk odalarında daha koyu ve renkli boyalar kullanılabilir. Ya da yatak odası ve mutfak kişinin kendi zevkine kalmıştır. Salon ve koridorlar içinse deniz kabuğu, kumsal ve meltem renklerini tavsiye ederim.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…