Değerini kim belirliyor?

Genç Okur - En Az Okunan Sayfa

İnsan şu zamanda kendini değerli hissetmek için ne kadar da çırpınıyor! Bu yolda harcadığı paraları ve zamanı üst üste koysak buradan ta Kripton’a kadar yol olur. Gerçi oldu da. Modern insanın eziklik psikolojisi onu hayalî kahramanlar üretmeye sevk etti. Neticede bir dolu eciş bücüş karaktere kavuştuk.

Öyle basit bir olay değil bu. Minnacık bebeler daha babalarının adını öğrenmeden Örümcek Adam’ın adını öğreniyor. Hem de İngilizce… Babası uzun yıllar baba olarak kalıyor ama ismiyle cismiyle hayatını dolduran süper kahramanlar çeşitleniyor. Sonra bir bakıyorsunuz kendini böcek zanneden bir çocuk oradan oraya atlayıveriyor.

Tamam, çocuktur, kendini Battal Gazi olarak hayal edip de pekâlâ sağa sola zıplayabilir. Peki, yetişkinlere ne demeli! Neden adalet için, insanlık için doğaüstü güçlere ihtiyaç olduğunu kabul ediyorlar?

Cevap açık. Dünyanın dengesini boza boza öyle bir hale geldik ki hayat karşısında iyice küçüldük, güçsüzleştik. Hatta dünyanın yeniden düzeleceğine bugün kimse ihtimal vermiyor, desek abartmış olmayız. İşte tam bir ümitsizlik hali!

Oysa mümin, her daim ümitli olmalı. Her daim güzelliklere aç olmalı. Allah Teâlâ’ya itimat etmeli ve çalıştığında O’ndan yardım göreceğini bilmeli. En önemlisi de “eşref-i mahlukat” olarak kendisine biçilen kıymetin farkında olmalı. İşte o zaman dünya gerçekten değişir. İşte o zaman her şey güzelleşir.

Sonraki sayıda görüşmek ümidiyle…

Paylaş