Bilgisayarın Tarihi

Genç Okur - Bi' Şeylerin Tarihi

Mümin Munis / Bi’ Şeylerin Tarihi

 

Teknolojinin alıp yürümesiyle beraber hayatın hemen her alanına giren bir sistem bilgisayarlar. Öğrenci kardeşlerimizin Google’dan istifade ederek yaptığı ödevlerden tutun da uzaya fırlatılan bir uydunun dünyadan yönetilmesine kadar hemen her şey bu sistemle gerçekleştiriliyor. Evlerde, ofislerde, okullarda, marketlerde, kafelerde, kırtasiyelerde hep bilgisayar…

 

Milattan önceki bilgisayar

Bilgisayarın hesap işlemleri için kullanılan aygıtların gelişmesiyle ortaya çıktığı gerçeğini düşündüğümüzde abaküsü ilk bilgisayar olarak kabul edebiliriz. Milattan önce 1000’li yıllarda Çinliler tarafından icat edildiği düşünülen abaküs, bir düzeneğe geçirilen boncuk tanelerinden ibarettir. Bu alete herkes ilkokul sıralarından aşinadır.

 

Çarklı bilgisayar

Hesaplama işlemleri için makineden sayabileceğimiz ilk araç Fransız matematikçi Blaise Pascal tarafından 1642 yılında icat edildi. Pascal, vergi dairesinde çalışan babasının hesaplarını kolaylaştırmak amacıyla, sadece toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilen çarklı sistem hesap makinesini icat ettiğinde 16 yaşındaydı.

Alman matematikçi Wilhelm Leibniz, Pascal’ın icadını biraz daha geliştirerek, 1671’de “Leibniz Çarkı” adını verdiği aygıtı yaptı. Artık toplama ve çıkarma işlemlerinin haricinde çarpma, bölme işlemleri de makinede yapılabiliyor; hatta karekök bile alınabiliyordu.

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…