Başörtüsü Nedir, Neden Takılır?

Genç Okur - Süper Babaanne

Evlatlarım, “giyimleriniz” nasıl gidiyor bakalım? Dış kıyafetlerinizle, ne bileyim başörtülerinizle ve hatta temel ihtiyaçtan sayılan bonelerle aranız nasıl? Başınızdan kayıp giden kullanışsız bonelere hiç acımayın, benden söylemesi. Takmamakla cezalandırın onları. Belki geri dönüşüm gündeminize alır, minik bir kılıf da yapabilirsiniz onlardan. Ya da toz bezi… Her neyse, dış kıyafetinizi güzelce giydiğinizi var sayıyor ve rotamı iyiden iyiye başörtüsü mevzusuna kaydırıyorum evlatlarım.

Başörtüsü, genel manada örtünmenin bir parçasıdır. Onsuz olmaz, sadece onunla da olmaz! Bilmem, anlatabiliyor muyum… Başörtüsünü güzelce bağlayıp vücut hatlarınızı belli eden bir tunik, altına dar bir etekle nasıl dışarı çıkamıyorsanız, geniş bir ferace giyip başınızı yarım yamalak örterek de çıkamazsınız. Yani isteyen yine çıkar tabi ama doğru mu olur? Asla olmaz.

-İnsan, sevdiğine ne olursa olsun doğruyu, onun hakkında iyi olan ne ise onu söyler. Ben de sizleri seviyorum. Anladınız siz onu…

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de mümin kadınların nasıl örtünmesi gerektiği tasvir edilmiştir. Nûr Suresi’nin 31. ayetinden başörtülerin omuzları kapatacak biçimde geniş tutulması, ziynetlerin gizlenmesi gerektiği ve el-yüz hariç tüm bedenin yine namahrem kişiler yanında örtünmesi gerektiği anlaşılır. O halde; omuzları kapatmayan, göğse kadar inmeyen daracık şallara biz başörtüsü demiyoruz, diyemiyoruz.

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2017 sayısında…