Liseli Gençler Burada!

Genç Okur - Röportaj

GENÇKON’a bağlı Semerkand Gençlik Federasyonu’nu liseli gençlik üzerine yoğunlaşmış bir sivil toplum kuruluşu… Henüz yeni kurumsallaşmasına rağmen enerjisi ve potansiyeliyle hayli umut veriyor. Bu ay dipdiri bir heyecanla yeni sezon faaliyetlerine başlayan Semerkand Gençlik’i daha yakından tanımak üzere, Semerkand Gençlik Koordinatörü Soner Çetinkaya ile söyleşi gerçekleştirdik…

 

Öncelikle yeni sezon hayırlı olsun. Faaliyetleri konuşacağız ama Semerkand Gençlik nedir diye sormak isteriz…

Semerkand Gençlik, enerjisini kardeşliğinden alarak, duruşuyla eskilerin fütüvvet dediği gençlik, mütevazılık, yiğitlik gibi karakterleri hakkıyla taşımaya çalışan, hem ruhen hem de bedenen diri bir gençlik hareketidir.

 

GENÇKON uzun zamandır ve çok çeşitli alanlarda eğitim faaliyetleri yapıyor. Liseli gençler için neden bu kadar beklediniz?

Aslında GENÇKON’un kuruluş aşamasına baktığınızda bunu daha iyi anlayabilirsiniz. GENÇKON kurulurken “Hadi biz bir konfederasyon kuralım’’ denilerek yola çıkılmış değil. Sahada devam eden çalışmalar ve bunları organize eden gençlik derneklerinin sayısının artmasıyla meydana gelen bir ihtiyaç neticesinde çeşitli gençlik federasyonları oluştu ve bunlar GENÇKON çatısı altında toplanmış oldu. İşte Semerkand Gençlik de yıllardır süregelen çalışmaların bugünkü adı olmuştur diyebiliriz.

Bugünkü duruma gelene kadar sağlam bir zemin kurgulamak için uzun istişareler, planlamalar yaptık. Sorun tespiti ve çözüm odaklı ciddi çalışmalarımız oldu. En önemli mesele de bu tür konularda sürdürülebilirlik. Bunu sağlamak için uzun soluklu bir hazırlık gerekiyor.

Röportajın devamı Genç Okur’un Ekim 2018 sayısında…