Aileden Uzakta Okumak Mümkün mü?

Genç Okur - Ayşenur Abla

Öncelikle selamün aleyküm Ayşenur Abla!

Sınav yılımda olduğumdan dolayı sana uzun zamandır yazamıyorum. Ekibinize ve size bu zamana kadar yazılarımı dergimizde yayımladığınız ve cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu dergi benim en büyük motivasyon kaynağım. Yazılarımın çıktığını görünce havalara uçuyorum. Ama bu yıl çok endişeliyim. Ya başaramazsam diye… İlk yılımda İstanbul veya Ankara ilahiyatı kazanmak istiyorum. Nasipse sonra da yüksek lisans yapıp ikinci üniversitemi edebiyat üzerine okumayı düşünüyorum. Lâkin şöyle bir sorun da var ki ailemden -özellikle de annemden- ayrılacağım için çok fazla üzülüyorum. Annem “Yanımızda oku” diyor ama yaşadığımız şehirde ilahiyat yok! Sizce kendimi bu duruma nasıl alıştırabilirim? Nasıl daha az üzülebilirim? Ayrıca, aileden uzakta okumanın avantajları var mı sence? Diyelim ki hepsi tamam, annemin benim için üzülmemesini nasıl sağlarım?

Sevgi, selam ve dua ile…

Rumuz: İstanbul’a Aşık Münhasır

 

Sevgili İstanbul’a Aşık Münhasır;

Gerçekten şimdiye kadar hiç yazılmamış bir konuya değindiğin için teşekkür ederim. Bu mektuptan faydalanacak birçok arkadaşımız olacaktır. Sayende onların da kafalarındaki sorulara cevap olabileceğiz.

 

Hazırsan başlıyoruz

Her şeyden önce hayatını planlamış olman, net hedeflerinin olmasına bayıldım. Bilinçli gençliğin hayranıyım, seni ve senin gibi olanları tebrik ederim. Ama bu metni sonuna kadar okuduğunda meseleye biraz daha farklı bakacağından eminim.

 

Yaban ellerde bir keklik

Açıkçası aileden uzakta okumak konusuna pek sıcak bakmıyorum. Hem konfor hem güvenlik bakımından ailenin yanında olmak daha avantajlıdır. Bunu tecrübe ile söylüyorum zira ben üniversiteyi ailemden uzakta okumuştum. Hasta olduğum zamanlarda da bunun sıkıntısını çok çektiğimi hâlâ unutamam. Hem daha nice sıkıtılar var, bir bilsen…

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2018 sayısında…