Yeni Bir Dönem Başlıyor Ama…

Genç Okur - Ayşenur Abla

Merhaba Ayşenur Abla

Bu yıl öncekilerden farklı olsun istiyorum. Her yaz kendi kendime kararlar alıyor fakat uygulayamıyorum. “Tatilde ders çalışacağım, eksik konularımı tamamlayacağım, şu kadar kitap okuyacağım” diye planlar yapıp, hedefler koyup hiçbirini gerçekleştirmeyerek geçirdiğim bilmem kaçıncı tatil de geride kaldı. Bu sene 10. sınıfı okuyacağım, yani dananın kuyruğu yavaş yavaş kopmaya yaklaştı. Sana sormak istediğim, ‘Artık her şey farklı olsun’ demek yeterli mi? Gerçekten başarılı, örnek bir öğrenci olmanın formülü var mı? Neden yeterince ders çalışamıyorum sence? Lütfen, bir formülü varsa bana söyle! Bir de sıkılmamak, başarılı olacağım diye hayattan kopmamak istiyorum… Çok çalışkan ama sıkıcı, asosyal öğrencilerden olamam.

Rumuz: Sil Baştan

 

Sevgili Sil Baştan

Mektubundan anladım ki içinde bir devinim var. Bunu içsellikten çıkarıp harekete çevirmek için motivasyon da tamam, ancak bünyeyi kaldırmak konusunda sıkıntı hissediyorsun.

 

Yazları baz alma

Yaz tatillerine girerken hiç olmazsa günde bir saat kitap okuyacağım diye kendi kendine söz veren, ant içen fakat yaz boyu belki ilk günler eline biraz kitap alıp sonra o kitabı nereye koyduğunu bile hatırlamayan kitleyi bir bilsen, ne kadar normal biri olduğunu anlardın. Yaz tatillerinin böyle bir yönü var. Yani çok da şey etmemek lazım, amma velakin okul sezonu açılıyor ise o miskinlik gi-de-cek!

Yazının devamı Genç Okur’un Eylül 2018 sayısında…