Oruç

Genç Okur - Anlamın Anlamı

Anlamın Anlamı / Sulhi Ceylan

 

  1. Oruç nedir?

Oruç kelimesi Türkçeye Farsçadan geçmiştir. Arapça aslı ise ‘savm’ ve ‘sıyam’dır. Savm sözlükte kendini tutmak, bir şeyden uzak durmak, kendini engellemek, her şeyden el etek çekmek gibi anlamlara gelir. Oruç; imsak vaktinden yani tan yerinin ağarmasından iftar vaktine yani güneşin batış vaktine kadar Allah rızası için yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Oruç) Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. ” (Bakara, 183 – 184) âyetleri orucun farz kılındığını belirtmektedir.

Buluğ çağına ermiş ve aklı başında her müslümanın ramazan ayında oruç tutması farzdır.

 

  1. Orucun çeşitleri nelerdir?

Hanefi mezhebine göre oruç; farz, vacip ve nafile olarak üçe ayrılır. Farz olan oruç ramazan ayı orucudur. Ayrıca her kim ramazan orucunu hastalık, yolculuk ve benzeri sebeplerden ötürü tutmazsa daha sonra bu orucu kaza etmesi farzdır. Yine kasıtlı olarak bir kişi tuttuğu ramazan orucunu bozarsa, bu orucun kefareti de farzdır.

Vacip olan oruç adak orucudur. Tutulan nafile bir oruç eğer bozulursa bu nafile orucun kazası da yine vaciptir.

Nafile oruçlar ise farz ve vacip olan oruçlar dışında tutulan şevval orucu, aşure orucu, pazartesi-perşembe günleri tutulan oruç gibi oruçlardır.

Yazının devamı Genç Okur’un Eylül 2018 sayısında…