Güneydoğu Asya’nın Katarı’ı: Brunei Sultanlığı

Genç Okur - İslâm Coğrafyası

İslâm Coğrafyası / Tacettin Aslan

 

Daha önce hiç Brunei’yi duymuş muydun? Resmi adıyla Brunei Sultanlığı, Güney Çin Denizi’nin güneyinde yer alır. Ülke, Malezya Federasyonu’nun devletlerinden biri olan Saravak ile çevrilidir. Resmi dili Malaycadır ve Malay alfabesi kullanılır. Fakat geçmişte sömürgeciliğe maruz kalmaları dolayısıyla ülkede İngilizce ve kültürel sömürgecilik dolayısıyla da Çince konuşulmaktadır. Bunların yanında ülkede çeşitli yerel diller de konuşuluyor.

Güneydoğu Asya’da yer alan ülkenin başkenti Bandar Seri Begavan’dır. Brunei ismi Malayca bir kelime olup “barış ve selamet yurdu” anlamına geliyor. Ülkenin isminden de anlaşılacağı üzere, bir İslâm devleti olan Brunei Sultanlığı’nın başında bir sultan bulunuyor ve sultan vefat edince makamı veliaht olan oğluna geçiyor. İslâm şeriatının hukuki alanda hakim olduğu ülkede yönetimde söz sahibi olan bir de Büyük Müftü bulunuyor.

 

Tarihi

Brunei halkı 500’lü yıllarda bugünkü toprakları üzerinde bir devlet kurmuş ve bu devlet zamanla Hindistan ve Çin arasında önemli bir ticaret noktası haline gelmiştir. Ekonomik olarak zamanla güçlenmeleri dolayısıyla gitgide topraklarını genişletmiş, Batı’da Filipinler’e kadar ilerlemişlerdir. Brunei bir yandan dönemin şartları içinde muhteşem bir donanma kurarken diğer yandan 12 ve 15’inci yüzyıllar arasında İslâm ile müşerref olma sürecini tamamlıyordu.

Yazının devamı Genç Okur’un Eylül 2018 sayısında…