“Gençler, Mesele ‘Fast Food’ ise Kokoreç de Yeterince ‘Fast’ Bir ‘Food’dur.”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Hayatın İşleri / Salih Aras

 

Üniversite yıllarında yaşadığım kötü bir kokoreç deneyiminden sonra bir daha kokoreç yememeye tövbe etmiştim. Ta ki Semih abiyle tanışana kadar. Kokoreç işine en başından, kokoreç arabasından başlamış Semih abi. 18 yıldır da alnının akıyla yapıyor işini. Ben de yaşadığım kötü deneyimle başlıyorum muhabbete…

 

Semih Abi, üniversiteye yeni başladığım yıllarda okulun yakınlarında kokoreç yemiştik ama kokoreç mi yedim baharat mı bilemedim…

Eğer yediğin kokoreçte baharatın tadı fazla geliyorsa orada bağırsağın tadı yok demektir. Senin kokorecin lezzetli olduktan sonra istediğin kadar baharat at yine o etin tadını alırsın. Yağ ve bağırsak iyice harmanlandığı zaman malzemen de iyiyse bitmiştir bu iş.

 

Bir arkadaş ortamında kokoreç denince ikinci cümle “Güzel ama her yerde yemeyeceksin” oluyor.  Kokoreç yiyeceğimiz yerin iyi olduğunu nasıl anlarız? Mekanda dikkat etmemiz gereken şey nedir?

Kokoreç yiyeceğin yer dışarıdan bakarak anlaşılmaz. Mekanın önünde çok kalabalık varsa bile hemen o mekana girme. Temkinli ol. Çünkü yoğun olan kokoreççilerde yeterli eleman yoksa işe verilen önem ister istemez azalıyor. Burada arkadaş tavsiyesi çok önemli. Kokoreç yiyeceksiniz çevrenizden tavsiye alın. Ama tavsiye aldığınız kişinin de kokoreçten anlıyor olmasına dikkat edin.

 

Tavsiye aldık, gittik diyelim. E, iyi kokoreç yediğimizi nasıl anlayacağız?

Kokoreç ne çok yumuşak ne de çok sert olacak. Çiğnerken ağzını yormayacak. Bir de hayvanın yağının tadını hissedeceksin, bol baharat tadından ziyade bağırsağın tadının ağzına gelmesi lazım.

Röportajın devamı Genç Okur’un Eylül 2018 sayısında…