Yaşayan fikirler için 3-D gözlükler!

Genç Okur - En Az Okunan Sayfa

 

3-D gözlükleri artık hepiniz biliyorsunuz. 3 boyutlu filmlere bu gözlükler olmadan bakmayı denemeyeniniz de yoktur eminim. Gözlüksüz baktığınızda ne görürsünüz? Anlamsız ve berrak olmayan görüntüler.

Evet, 3 boyut önemlidir arkadaşlar. Çünkü içerisinde yaşadığımız dünya üç boyutludur. Bizler üç boyutluyuz. Nedir bu boyutlar? Yükseklik, genişlik ve derinlik… Bu üç boyuttan biri eksik kaldığında ise hayattan bahsedemeyiz.

Tıpkı bunun gibi, her bir fikrin, her bir düşüncenin de üç boyutu vardır. Bu boyutlardan biri eksik kaldığında, ortada bir fikir yahut düşüncenin var olduğunu iddia edemeyiz.

İyi de düşünce planında bunun karşılığını nasıl anlamak gerekir?

Maddelerdeki üç boyutu aynen uyarlayacak olursak; yükseklik, kaliteye; genişlik, birikime; derinlik de mana derinliğine denk düşer. Yani birikime sırtını çevirmiş, kaliteden yoksun ve mana derinliği olmayan bir düşünce ve fikir; eksiktir, bulanıktır, yaşamıyordur.

Öyleyse bir soru daha… Düşüncenin 3-D gözlükleri nelerdir peki?

Cevabı zaten biliyorsunuz: Kitaplar. Ama bütün kitaplar değil. Üç boyutlu kitaplar. Yani bir birikime dayalı olan, kaliteli ve mana derinliği yüksek fikirler barındıran kitaplar. Bu üç boyutlu kitapları okumak, yaşayan fikirler elde etmek için olmazsa olmazdır. Düşüncesi ve fikri canlı olmayan bir insanın yaşadığını düşünmek ise mümkün değildir.

 

Paylaş