Uçaklar Ne Kadar Temiz?

Genç Okur - Pist

Pist / Muhammet Emin Oyar

 

Tek bir uçağa bile bir günde yüzlerce insan binebiliyor. Farklı ortamlardan, farklı iş alanlarından gelmiş farklı sağlık durumlarındaki insanların taşıdığı bakteri ve mikropların sayısı ise milyarları bulabiliyor. Haliyle hava yolu şirketleri bu konunun büyük bir sorun haline gelmemesi için uğraşıyor. Peki, gerçekten gerektiği kadar çaba sarf edip hijyen gereklerini yerine getirebiliyorlar mı?

 

Uçak içerisinde temizlik yapılırken nelere dikkat edilir?

İç hatlarda uçan uçaklar daha sık sefer yaptıkları için onların temizliğine daha az zaman ayrılır. Bu durumda koridora ve tuvaletlere öncelik verilir. Diğer alanlarda ise hızlı bir süpürme, çöp toplama ve belki dezenfektan bezlerle açılır-kapanır masaları silmeye ancak zaman ayrılabilir.

Uzun bir süre havalimanında kalacak olan uçaklarda ise daha ayrıntılı temizlik yapılır. Bir de kapsamı ve sıklığı havayolu şirketine göre değişen ‘tam temizlik’ adı verilen bir işlem vardır. Bazı havayolu şirketleri 500 uçuş saatinin ardından jetlerini tepeden tırnağa temizletir. Bazıları da bu işlemi ayda bir yapar. Havayolu şirketleri bu konuda inisiyatif sahibidir.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…