Trekking ve Hiking Nedir?

Genç Okur - Doğa ile Baş Başa

Doğa ile Baş Başa / Mustafa Ramazan Oyar

 

Dağ adamlığından, yürüyüşte giymemiz gerekenlerden filan bahsettik ama bu doğa yürüyüşü tam olarak ne oluyor, bu meseleye değinmedik. Değinmeli miyiz, elbette. Çünkü doğa yürüyüşünün ne olduğunu bilmiyor yahut bildiğimizi zannediyor olabiliriz. Biliyor olsaydık güzelim ülkemde herkesin bu işi yapıyor olması gerekirdi, emin olun! Yani hepinizi dağa çıkaracak bir yazıyla karşı karşıya olduğunuzu -özellikle- belirtmek zorundayım.

 

Kısaca doğa yürüyüşü

Onca iş, okul, sınavlar derken sinir stres içinde yaşaya yaşaya insan sakinliğe, huzura hasret kalıyor gerçekten. Yanılıyor muyum? İşte doğa yürüyüşü de huzuru aramak ve mümkünse bulmak için -daha çok günü birlik yapılan- arazi gezilerinin genel adıdır. Her genel adı olan şeyler gibi birtakım özel adlara da sahiptir. Yani doğa yürüyüşünün türleri de vardır ve bunları bilmek her genç okurun vazifesidir.

Her babayiğidin harcı değil trekking!

Dağ adamlığı meselesinin öyle başıboş, plansız programsız bir mesele olmadığını belirtmiştik. Bu kadar hasrete dayanamayınca kendimizi çayıra, çimene saldığımız doğrudur.  Ancak bunu oluşturduğumuz bir rota üzerinde ve gerekli ekipmanlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Peki, ya çok uzun mesafeli ve kamplı yürüyüşler yapmak istersek ne yapıyoruz? Yeterli malzeme, deneyim ve bilgimiz olduğu sürece bu da mümkün… Yeri gelmişken “mümkün olan bu şeyin” ne olduğunu da söyleyiverelim: Gece konaklamalı uzun parkur yürüyüşlerine biz ‘trekking’ diyoruz.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…