Sağlıklı bir gelecek için tatil ödeviniz

Genç Okur - En Az Okunan SayfaSağlıklı bir çocuk, sağlıklı bir genç nasıl olur sorusunu sorarken; sağlıklı bir yetişkin tarifini pek de yapmadığımızı görüyorum. Sanki bütün yetişkinler normalmiş gibi bir ön kabul var zihinlerde ama kazın ayağı öyle değil!

Sağlıklı yetişkin tarifi yapalım öyleyse. Ama fazla uzun olmasın. Dili de anlaşılır olsun. İçerisinde fazla yabancı ve teknik terim barındırmasın. Aksi halde bu mesele de çözülemeyen problemler listesine eklenir.

Kimdir sağlıklı yetişkin öyleyse? En kısa tarifiyle, aklında, kalbinde çocukluk ve gençlik yıllarına dair anıları olan kişidir. Peki anı nedir? O da en kısa tarifiyle, hayat boyu unutulamayacak kadar güzel, verilen her bir kararı etkileyen, zor zamanlarda sığınılacak bir liman mesabesindeki yaşanmışlıklar…

Ceplerinde anıları olmayan insanlar, bunalımlı bir çağ inşa ettiler, maalesef. Hayata temas edemeden, topluma temas edemeden büyüdüler ve bu temassızlık arızasını tamir de edemediler.

Sizler ise çok nasiplisiniz. 15 Temmuz destanını yazdığınız sıra; hayata, ölüme, devlete, millete, sevgiye, dostluğa, fedakarlığa ve daha nice yüce duygulara ve olgulara temas ettiniz. Büyük nimet!

İnanıyorum ki bundan sonra daha güzel bir hayat bekliyor milletimizi. Elbette bu birikiminize daha güzel, daha anlamlı anılar eklediğiniz müddetçe… Hem biliyor musunuz, tatiller, anı biriktirmek için en ideal zaman dilimleridir.

Paylaş