Okyanus Üzerinde Bir Hilal: Komor Adaları

Genç Okur - İslâm Coğrafyası

İslâm Coğrafyası / Tacettin Aslan

 

Makalelerini okuyup fikirlerinden istifade ettiğimiz mütefekkirlerimizden tarihimizi hakkıyla bilmemiz gerektiğini, aksi halde geleceği inşa edemeyeceğimizi öğreniriz. Gerçekten de kendini bu toprakların evladı olarak yetiştirmiş her münevverin dayanağı tarih olmuştur. Fakat tarih bilgisi ve daha önemlisi tarih bilinci, geleceği inşa etmek için tek başına yeterli değildir. Necip Fazıl Kısakürek ideal gençliği tarif ederken “Zamanın ve mekânın farkında olan bir gençlik…” diyor. Zamanın farkında olmak için  tarihe verdiğimiz kıymeti mekânın farkında olmak için coğrafyaya ne yazık ki vermiyoruz. Hal böyle olunca da kendimizi tanımak, başkalarının çizdiği değil, kendi değerlerimizden yükselen geleceğimizi inşa etmek hayli güçleşiyor.

Bu ay İslâm coğrafyasının pek de bilinmeyen bir ülkesindeyiz. Komor Adaları, Afrika kıtasının doğusunda, Madagaskar adasının kuzeyinde ve Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Komor isminin kökenini biraz araştırınca karşımıza ismin Arapça “ay” manasına gelen kamer sözcüğünden geldiğini öğreniyoruz. Bu adaların niçin aya benzetildiğini kendimize sorduğumuzda haritaya bakmamız soruyu cevaplamak için yeterli oluyor: Ülkeyi oluşturan adalar, okyanus üzerinde hilal şeklinde dizili…

Başkenti Moroni olan ülkede toplam 700 bin kişi yaşıyor. Resmi dil Komoro Arapçası ve Fransızca’dır. Fransızca’nın resmi dil olarak kabul edilmesi sömürge döneminin bir kalıntısıdır. Halkın % 99’u Fransızca bilmez. Halk arasında Arapça’yla beraber Savahili dili de konuşulur.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…