N’olacak Böyle Ben de Bilmiyorum

Genç Okur - Viraj

Viraj / Aydoğan K

 

“Ben, selfilerinizle ve tivitlerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin WhatsApp grubunuzdan çıktım, bu da size ders olsun!” (Aydoğan K)

 

Yaşı otuzu geçenler, bugünkü nesli anlamakta zorlanıyor. Bunun böyle olduğunu en başta kendimden biliyorum ve tabi ki akranlarımdan. Tuhaf, cins, anlaşılamaz, öngörülemez bir gençlik var ve akın akın gerisi de geliyor.

“Neden böyleler?” diye düşündüğümde ise bunun net bir cevabı olmadığını fark ediyorum. İletişim teknolojisindeki ilerlemeyi ilk sıraya koyabiliriz, meselenin ana vagonu bu. Başka neler olabilir, diye saysam şunları da eklerdim: Ekonomik ve siyasi değişimler, kültürel kopuş, vasat eğitim, ilgisiz ebeveynler, nüfus artışı, ruhu arka plana iten beden merkezli yaşayış, vesaire vesaire…

Misal, bu yazı sadece basılı bir yayında yer alacak ve bunu belli sayıda kişi okuyacak. Eğer internette yayımlansaydı, çok daha fazla kişi okuyacaktı. Okumaya bayıldıklarından değil, hız merkezlerinin mesai saatine denk gelme ihtimalimin yüksek olmasından. Yani, ellerindeki cep telefonu ile günde 18 saat geçiren insanlara temas edebilecektim. Ve bu yazı, “hemen tüketilebilir” bir nesne olacaktı onlar için. Dergiye para ver, al, eve gel, televizyondan-bilgisayardan uzaklaş, oturup oku! Eee kim uğraşacak!

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…