Motorsuz Uçan Uçaklar: Planörler

Genç Okur - Pist

Pist / Muhammet Emin Oyar

 

Uçuş için motorun ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Buna karşın siz kuşların motora hiç de ihtiyaç duymadıklarını düşünebilirsiniz. Ancak kuşlardaki kanat hareketlerinin onların doğal yapılarıyla uyumlu çalışan bir motor kıvamında olduğunu hatırlamakta fayda var. Peki ama motorsuz uçan uçaklara ne demeli?

 

Planörlerin dünyası

Planör, hava akımlarından yararlanarak uçan motorsuz hava taşıtıdır. Bu uçuş aracının uçaklardan ayrılan özelliği motorsuz oluşu ve üzerinde hareket eden güç kaynağı olmamasıdır. Bundan dolayı planör, ‘motorsuz uçak’ ve planörcülük de ‘motorsuz uçuş’ diye adlandırılır.

 

Bu motorsuz uçaklar nasıl uçuyor?

Aerodinamik yapıları sayesinde uçmak için motora ihtiyaç duymayan planörlerin kokpitleri çift ya da tek kişilik olabilir. Motorları olmadığından planörlerin kalkışı için kesinlikle dışarıdan yardım almaları gerekir. Planörlerin kalkışı için kullanılan yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

* Yüksek sırtlardan boşluğa salıverme

* Mancınık sistemiyle fırlatarak havalandırma

* Uçakla çekerek havalandırma

* Otomobille çekerek havalandırma

* Planöre takılan küçük ve hafif motorla havalandırma

Motorlu planör denilen bu son usulde motor, planörü istenilen irtifaya çıkarmak için kullanılır. Daha sonra motor durdurulur ve normal planör uçuşu yapılır.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…