Kamp Keyfi İhtiyatta Saklıdır!

Genç Okur - Doğa ile Baş Başa

Doğa ile Baş Başa / Mustafa Ramazan Oyar

 

Bir önceki yazımızda kamplı yürüyüşlerden yani ‘trekking’ten bahsetmiştik. Fakat kamp, tek başına ele alınması gereken önemli ve derin bir konu. Doğada vakit geçiren kişi kendini özgür hisseder. Bu duyguyu tatmak için birçok insan doğada vakit geçireceği aktivitelere katılır. Kamp da en yaygın doğa aktivitelerindendir. Fakat bu aktivite öyle ‘ha’ deyince yapılmaz. Bazı konulara dikkat etmek gerekir. Biz de kampta neler yapmanız gerektiğinden bahsedip sizleri kısıtlamak yerine sadece dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

 

Kamp ekipmanları

Kamp, doğanın ev sahipliğinde temel ihtiyaçlarımızı ekipmanlarımızla giderdiğimiz bir doğa aktivitesidir. Bu yüzden her şeyden önce bu ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız ekipmanlardan bahsedelim. Öncelik kamp çadırında elbette. Kullanılacağı mevsim şartına uygun nitelikte bir çadır dış etmenlerden bizi fazlasıyla korur. İkinci materyal mat… Mat, evimizdeki halı gibidir; hem konfor hem de yalıtım sağlayan bir çeşit süngerdir. Tulum, yaz aylarında olsak bile gece üşümememizi sağlayan sıcak yatağımızdır. Bunların dışında çeşitli mataralar, fener, ateş başlatıcıları, katlanır tabureler, kap kacaklar… Son olarak da bu saydığımız malzemelerin her birini taşıyabilecek bir sırt çantası…

 

Kamp yerini belirlerken dikkat edilmesi gerekenler

Kamp alanınızı seçerken, alanın dere yataklarından uzak olmasına özen gösterin. Çünkü kilometrelerce uzaktaki bir dağa yağan yağmur bile kuru dere yataklarını azgın nehirlere çevirebilir. Uyurken birden ıslanarak uyanmak istemezsiniz.

Vadi yamaçlarından düşebilecek kayalara dikkat! Mazallah meteor yağmuru oluyor sanırsınız.

Orman içerisindeyseniz ‘dul bırakan’ dallarına dikkat edin. Bu dallar kırılmasına rağmen ağacın sağlam dallarına takılarak mızrak gibi duran dallardır. Adından da anlaşılacağı üzere çok tehlikelidirler.

Çadırınızı kuracağınız alan eğimli olmamalıdır. Düz alanlar tercihiniz olsun. Az bir eğim bile çadır içerisinde oradan oraya yuvarlanmanıza sebep olur.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…