Fantastik Maceraya Hazır Olun!

Genç Okur - Kitap Kulübü

Kitap Kulübü / Mustafa Yıldız

 

Fantastik edebiyatın gençlik yayıncılığı içerisinde önemli bir yeri var artık. Film endüstrisinin de desteğiyle -bu türün iyi örnekleri- en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başardı.

Bizde ise fantastik anlatı, sözlü geleneğimizin ayrılmaz bir parçasıdır aslında. Devler, cadılar, cinler, periler… Masallar ve destanlarda olduğu kadar mesnevi gibi bize özgü türlerde de bu türün varlığını görebiliriz. Kaf Dağı, Anka Kuşu, Yedi Deniz, ejderhalar gibi varlık ve mekânlar topluma mal olmuş fantastik resimlerdir. Ve Batı’nın aksine, insanı iyiye ve güzele yönlendiren kuvvetli birer toplumsal araçtırlar. Hal böyle iken modern roman yazımında fantastik kurguya yeni yeni geçtiğimizi söyleyebiliriz.

Muhammet Emin Oyar’ın kaleme aldığı Hayal Mağaraları – Niyet Geçidi isimli fantastik roman, hem modern roman özelliklerini hem de geleneğin hassasiyetlerini bir araya getirmeyi başarmış harika bir eser. Bol mekânlı, bol karakterli ve bol maceralı… Yazarın ince işçiliği sayesinde de bütün bu bolluklar yekpare halde karşılıyor okurunu.

Romanın kahramanları, çeşitli bağımlılıkları olan dört kafadar… Çocukluklarından beri birbirlerinden hiç ayrılmamış olan kahramanlarımız, bir arada oldukları halde birlikte olamamalarından yakınarak bir arayışa girerler. İzcilik kampı tecrübelerinden hareketle -birlikte- herhangi bir teknolojik cihazı yanlarına almadan bir kamp yapmaya karar verirler. Güvenli bir kamp bölgesi bulmak için de izcilik kulübündeki liderlerinden yardım isterler. Fakat liderleri, göründüğü kadar ‘normal’ bir insan değildir.

Sürprizlerle dolu olan bu kitabın en büyük sürprizi ise kitabın sonunda! Hayal Mağaraları – Niyet Geçidi, aslında bir serinin ilk kitabı olduğunu hikâyenin sonunda ele veriyor.

Kaliteli kapak tasarımı, haritalar ve çizimlerle desteklenmiş bu kitap; gençler için keyifli bir okuma serüveni vadediyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…