“Bütün Kitaplar Bir Kitabı Anlamak İçindir”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Hayatın İşleri / Salih Aras

 

Kitap denince akıllara ilk gelen yere, Beyazıt Sahaflar Çarşısı’na gittik bu ay. Röportaj yapmak için kimin kapısını çaldıysak hepsi Adil Amca’yı işaret etti. “O buradayken bize söz düşmez” dediler… Adil Amca sahafların en eskisiymiş. Osmanlı’da basımı yasaklanmış 700 yıllık kitaplardan tutun da çok eski baskı Kur’an-ı Kerim’lere varıncaya kadar çok kıymetli eserler var yanında. Bildiği diller, gördüğü ülkeler anlatmakla bitmez. “Bir kitap almaya geldim, bir sahaf verdiler bana” diyor Adil Amca kendi hikâyesinden bahsederken. Buram buram kitap kokan bu küçük odada keyifli röportajımıza başlıyoruz…

 

Dijitalleşme her alanda görüldüğü gibi kitaplara da yansıdı artık. İnsanlar e-kitap okuyor. Sizce bu durum basılı kitabı bitirebilir mi?

Bir hoca geldi bir gün “Arapça üzerine araştırma yapacağım, Arapça’dan Arapça’ya sözlük arıyorum” dedi. Baktım adam ilim sahibi bir adam, hoşuma gitti. Bende de 10 senedir duran toplam 35 ciltlik 2 farklı sözlük vardı. Kendi kendime dedim ki; “10 yıl sonra bu kitapları okuyacak bir adam çıktı karşıma. Bu kitapları ona hediye edeyim.” Hocaya dedim ki, “Ben sana bu kitaplardan vereyim.” Hoca, “Ben bunları ne yapayım? hepsini telefonuma indirdim zaten” dedi. Onbinlerce sahifeyi adam telefonuna indirmiş. Evet, bu kolaylık ama hiç aynaya bakmakla bir kitaba dokunmak bir olur mu?

 

Kitaplar faydalı olduğu gibi çok da zararlı olabiliyor. Kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kitabı neden okuduğunu bileceksin. Nasıl ki yemek yerken “Bu benim mideme zarar verir” deyip bazı yemekleri yemiyoruz. Ya da canımızın istediği yemeği yiyoruz. Öyle de iştahınızı kabartan kitabı okumalısınız. Bununla birlikte kitap; dağarcığınıza, bilginize, fikrinize faydalı olmalı.

 

Kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir kere kitap okumaya başladığın zaman o kitap dışındaki her şeyi geride bırakacaksın. Ayrıca kitabın edebiyatına dikkat edeceksin. Kitap senin edebiyatına bir şeyler katmalı.

Röportajın devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…