Bu yaz da biraz öykü seyredin!

Genç Okur - Kitap Kulübü

Kitap Kulübü / Mustafa Yıldız

 

Dar Bütçeli Bir Öykü – Abdülkerim Kolat – Eşik Yayınları

Hani bir laf vardır “Bir gün buralar değerlenecek” diye… Şimdilerde bu lafı sosyal medyada da görür oldum. İnsanlar beğendikleri bir içeriğe, kanala denk geldiklerinde bu şekilde not bırakıyorlar. Henüz meşhur olmamış iyi bir yazarı okuduğumda ben de aynı şeyi herkese söylemek istiyorum.

Bazı yazarlar da var ki, reklamı pek sevmiyorlar. Kitapları çok okunuyor ama uzun kuyruklu imza günlerinin adamı olamıyorlar. Böylesi insanlar için de kendimi haddinden fazla sorumlu hissediyorum. “Bakın, diyorum, adam hem iyi yazıyor hem de çok okunuyor. Ortada görünmüyor oluşu sizi aldatmasın. Okuyun, okutun ve tavsiye edin bu yazarı…”

Abdülkerim Kolat… Hayli karizmatik bir ismin sahibi olan yazarımızı Belki de Senin Hikâyendir isimli kitabıyla tanıdı okurlar. O güzelim eserin pek az hikâye kitabına nasip olacak şekilde ve hatırı sayılır miktarda okunduğunu biliyorum. Fakat yazarı pek de meydanlarda göremedik. Meydandakilerin elinde de yazarın kitabı yoktu. Derken yeni kitabı Dar Bütçeli Bir Öykü’yle çıkageldi Abdülkerim Kolat. Ne de iyi yaptı! Demek ki sağda solda olmaktansa yazı başında olmayı tercih ediyormuş bunca zaman. Öyleyse bize düşen, yazmaya sadık olan bu yazarı sadakatle okumak. Kendisinin okurlarıyla kurmayı tercih ettiği bu iletişim biçiminin bir parçası olmak…

Dar Bütçeli Bir Öykü, pek beğenilesi bir öykü kitabı. Bütçesini bilmesem de her bir öykünün yine hayatın içinden olduğunu keyifle seyrettim. Acaba yazar, hayattan çaldığı sahnelere işaret etmek için mi öyküsünün dar bütçeli olduğunu haber veriyor? Seyrettim dedim evet, bir film değil bahsettiğim, farkındayım. İşte bu sebeple, yaz tatilinde seyredeceğiniz bir kitap okuyun diyerekten Dar Bütçeli Bir Öykü’yü sizlere tavsiye etmek istedim.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…