Bitkiler Konuşur mu?

Genç Okur - Meraklı Adam

Piknik benim için bir yaşam felsefesi, bir hayat tarzı, bir tür olmazsa olmaz… Kuş sesleri, üzerine uzandığım çimen, yapraklarının arasından gökyüzünü seyrettiğim ağaçlar; hepsi de şu fani dünyada huzuru getiren tefekkür yoldaşlarımdır benim. Her pikniğe gidişimde uzun süre tefekkür etmeme sebep olan ağaçlar, toprak, çimen sizce de çok güzel yaratılmamış mı?

Hiç unutmam, bir keresinde yine pikniğe gelmiştik ailecek. Kilim sermek için gözüme harika bir ağaç dibi kestirmiştim. Fakat yaklaşınca gördüm ki ağacın kökleri -neredeyse- olduğu gibi dışarıda… Böyle kalın kalın uzanmışlar, zemini tırtık tırtık yapmışlar. Sanki bana, “Kusura bakma canım, yalnız takılmak istiyorum” der gibiydiler. Ben de kendi kendime söylenmeye başlamıştım “Senin kökünün dışarıda işi ne arkadaşım. Aradığın şeyler toprağın altında değil mi?” diye… Canım anneannem beni duyunca “Şşşt, oğlum! Ağaçlar duyar, üzülür, öyle deme!” deyince, istemsizce gülmüştüm. Fakat sonrasında anneannemin bunu laf olsun diye söylemeyeceğini düşünerek bir merak sarmalının daha içine düştüm. Gerçekten de bitkiler bizi duyabilir mi?

 

Ses titreşimleri ne anlatır?

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki bitkiler bizi duyuyor. Farklı bir dünya elbette onlarınki. Belki anlamıyorlar dediklerimizi ancak kendilerine ulaşan titreşimler aracılığıyla iyi mi yoksa kötü mü konuştuğumuzu ayırt edebiliyorlar. Yani bitkilerle nazik bir şekilde konuştuğunuzda ona iyi şeyler söylediğinizi anlarlar. Hatta her gün bir saat ‘kendisine’ güzel şeyler söylenen fidanların çok daha çabuk ve verimli büyüdüğü gözlemlenmiş.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…